Należę do:

Okap z silnikiem zewnętrznym, czyli cicha kuchnia

Okap z silnikiem zewnętrznym, czyli cicha kuchnia

W kuchni spędzamy bardzo wiele czasu, dlatego dbałość o komfort pracy w tej przestrzeni jest kluczowa dla efektywności i bezpieczeństwa.

Czy okap z silnikiem zewnętrznym może poprawić nastrój

Czy da się w prosty sposób sprawić sobie więcej przyjemności w trakcie pracy w kuchni? Proponuję hałaśliwy okap kuchenny zamienić na cichy, bezgłośny. Czyli tradycyjny okap kuchenny zmienić w okap z silnikiem zewnętrznym.

Co to jest okap kuchenny

Okap kuchenny jest to urządzenie do usuwania zużytego powietrza znad płyty kuchennej.

W skrócie okap zbudowany jest z

  • blaszanej obudowy
  • silnika- turbiny, która znad garnków i patelni zagarnia zużyte powietrze i kieruje je do kanału wentylacyjnego.

W efekcie pracy okapu „brudne” powietrze jest wyrzucane na zewnętrz  z przestrzeni, w której żyjemy i w której oddychamy.

W tym miejscu warto przypomnieć, że wyrzucanie zużytego powietrza to tylko część zagadnienia. Mówić o całości to mówić także o napływie powietrza świeżego.

Dodaj sobie świeżego powietrza

W miejsce wyrzuconego powietrza powinno wejść powietrze czyste, świeże. To zapewnią różnego typu nawiewniki i zaplanowane „rozszczelnienia”.

Pomijanie tego elementu jest błędem. I jest to błąd bardzo podstępny, bo wygląda niewinnie. A właściwie to wcale „nie wygląda”, bo powietrza nie widać. Odczuwać możemy dopiero skutki jego braku. Ale mało kto umie „połączyć kropki” i ze złym samopoczuciem powiązać brak nawietrzaków.  Nawet wilgoci, czy wręcz pleśni na ścianie czasem użytkownik nie łączy z brakiem nawiewu + wywiewu powietrza. Z własnej praktyki zawodowej od zawsze i niestety nadal obserwuję, że ten błąd tkwi w świadomości ludzi bardzo mocno. 

Bez napływu powietrza, nawet mimo tego, że jest ono chłodniejsze, nie damy sobie szansy na lepsze oddychanie. 

W  tym wpisie koncentrujemy się jednak na zagadnieniu usuwaniu powietrza „brudnego”.

Hałas, czyli największy kłopot z okapem

Odkąd projektujemy domy, mieszkania i same kuchnie to często w chwili gdy zaczynamy rozmowę o okapie kuchennym atmosfera robi się poważna. Bo o ile niemal każdy rozumie potrzebę usuwania kłębów pary znad garów, o tyle nie ma osoby, której nie uwierałaby świadomość, że „w pakiecie” z okapem bardzo często dostanie się hałas. Dlatego projektując koncentrujemy się na dwóch sprawach: wydajności i właśnie na głośności okapu.

Wrażliwość na hałas mamy różną, ale jednak każdy, jeśli miałby wybierać to wolałby mieć w kuchni ciszej niż głośniej.

Jaki szum okapu tolerujemy? Teoretycznie do 50db na najniższym i do 56db na średnim biegu.

Dla porównania:

  • 10 dB – szelest liści przy łagodnym wietrze
  • 20 dB – szept
  • 30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu
  • 40 dB – szmery w domu
  • 50 dB – szum w biurach

Dlaczego w okolicy płyty kuchennej, mimo starań, czasem jest głośniej niż byśmy chcieli? Powodów można szukać na wielu polach. Począwszy od niepewnych u niektórych producentów sposobów mierzenia głośności urządzenia, poprzez nieprawidłowe, zwiększające hałas wpięcie okapu w komin, aż po większą indywidualną wrażliwość na hałas konkretnego użytkownika.

Sama bardzo nie lubię hałasu. A jako projektant wnętrz niestety wiem, że do momentu zainstalowania całej kuchni, w tym włączenia okapu, nie mogę być pewna czy klient, dla którego projektuję będzie się w niej czuł komfortowo. Choćby dlatego, że liczby liczbami, a nawet lekki szum mimo wszystko jednak przecież  słychać. A ten szum może daną po prostu irytować.

Czy nie ma wyjścia? Czy nie da się zminimalizować hałasu nad płytą kuchenną? Jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym to DA SIĘ!  I bardzo polecamy to rozwiązanie! O czym mowa? O okapie z silnikiem zewnętrznym.

Okap z silnikiem zewnętrznym

Tak, okap z silnikiem zewnętrznym to pewny sposób na to, żeby zredukować ilość szumu i nie maltretować nim swoich uszu i głowy. To zwiększenie komfortu w trakcie gotowania. Dodatkowo jest to  zysk miejsca nad płytą kuchenną.

Jak następuje redukcja hałasu? Najwięcej hałasu generuje turbina. Jeśli źródło szumu oddali się od płyty kuchennej to zrobi się ciszej. Czasem jest tak kompletnie cicho, że – jak informowali mnie kiedyś klienci – trzeba specjalnie pamiętać o tym, żeby okap wyłączyć!

Poprawa wynika z faktu, że elementy okapu nie są skupione w jednym miejscu. Nad płytą kuchenną pozostaje niska, blaszana obudowa okapu. Natomiast silnik odsuwa się na tyle daleko, że szum przez niego wytwarzany przestaje nam przeszkadzać. 

Gdzie umieszcza się silnik? Możliwych miejsc jest kilka, przy czym dokonując wyboru uwzględnia się między innymi  najlepsze w danym przypadku możliwości techniczne. Można więc go umieścić na zewnętrznej ścianie budynku. Albo w pomieszczeniu gospodarczym. Lub na strychu.   Silnik można także umieścić na dachu

Okap z turbiną na dachu

To jest rozwiązanie, które można zrealizować przy użyciu systemu firmy Vilpe. System składa się z wentylatora dachowego, specjalnej przejściówki przez warstwy dachowe oraz z okapu bezsilnikowego. Warto wiedzieć, że jest sporo okapów bezsilnikowych, które współpracują z dachową turbiną Vilpe. Wentylator dachowy Vilpe jest całkowicie wodoszczelny, a jego bezawaryjna praca gwarantowana jest przez lata. 

Dla kogo okap z silnikiem zewnętrznym?

Okap z silnikiem oddalonym od kuchni to rozwiązanie, które można zastosować w domu. Niemal automatycznie rekomendujemy go na przykład wtedy gdy zasadne jest stosowanie okapu sufitowego, a także w przypadku niektórych okapów zintegrowanych z płytą kuchenną.

Szczególnie polecamy to rozwiązanie również wtedy gdy spora kuchnia jest połączona z obszernym salonem. Metraż takiej przestrzeni jest zazwyczaj na tyle duży, że zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza wymaga silnika o dużej wydajności. Byłoby idealnie gdyby taki silnik nie przeszkadzał swoim szumem.

Prawidłowa wydajność okapu gwarantuje przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu 6 razy w ciągu godziny. Czyli dowiemy się jaka wydajność jest potrzebna na najniższym biegu mnożąc kubaturę razy 6.

Na średnim biegu: kubatura pomieszczenia x 9

Na biegu najwyższym kubatura pomieszczenia x 12.

Przy powierzchni kuchni i salonu rzędu 35m2 i kubaturze dajmy na to 35m2 x 2,8m= prawie 100m3 otrzymujemy potrzebę wymiany prawie 900m3 powietrza na godzinę (na średnim biegu). Trzeba wtedy bardzo zadbać o komfort akustyczny. Turbina zewnętrzna to łatwo zapewnia. Gotowanie dla rodziny czy dla gości jest wtedy niczym niezakłóconą przyjemnością 🙂

Spis treści

Pozostałe wpisy

Aranżacja wnętrza kuchni z salonem

Jak urządzić kuchnię z salonem

W nowych mieszkaniach i domach kuchnia otwarta jest od lat najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Wcześniej nie do pomyślenia było eksponowanie kuchennego rozgardiaszu. Równie niedopuszczalne były snujące

Czytaj więcej »
© 2024 INNA Projekt