W nowych mieszkaniach i domach kuchnia otwarta jest od lat najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Wcześniej nie do pomyślenia było eksponowanie kuchennego rozgardiaszu. Równie niedopuszczalne były snujące się po domu intensywne zapachy jedzenia. Stary dom z osobną kuchnią ma swój klimat, jednak pełne oddzielenie kuchni i salonu ma dużą wadę: zwłaszcza w małym pomieszczeniu często separuje osobę przygotowującą jedzenie od reszty domowników. Są jednak sposoby na uniknięcie problemów i niewygód, co pozwala salon z kuchnią urządzić w taki sposób, by wyeliminować kłopoty i cieszyć się walorami tego rozwiązania.
Czy kuchnia z salonem to dobry pomysł?
Współczesne projektowanie wnętrz rekomenduje realizację indywidualnych oczekiwań, a temat integrowania przestrzeni zawsze był kwestią osobistych preferencji. Jednak to, że po powrocie z pracy chcesz odpoczywać i w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym jest potrzebą uniwersalną i ponadczasową. Ale prawdopodobnie nie unikniesz przy tym gotowania. Na szczęście oczywiście da się przyrządzać posiłek tak, by nie tracić kontaktu z domownikami. Otwarta kuchnia sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i umożliwi rodzicom równoczesne przygotowywanie sosu do spaghetti i rozmowę z dziećmi, które chcą się podzielić wrażeniami z dnia.
Kuchnia połączona z salonem wspiera nie tylko życie rodzinne, ale też towarzyskie. Bo mała to przyjemność dla tego kto gotuje dla gości krzątać się w zamkniętej kuchni, gdy zza ściany dobiegają głosy świetnie bawiących się przyjaciół. Inaczej mówiąc kuchnia połączona z salonem świetnie sprawdzi się także wtedy gdy gotując w trakcie imprezy nie chcesz tracić kontaktu z gośćmi relaksującymi się w części wypoczynkowej.
W niedużych mieszkaniach salon połączony z aneksem kuchennym optycznie wydaje się bardziej przestronny. W otwartym salonie prostsze jest również zagospodarowanie przestrzeni.
Jednak zadania kuchni i salonu są kompletnie inne. Kuchnia to użytkowość, praktyczność i często nieporządek. Salon to zwykle swoboda, wypoczynek i oczywiście strefa reprezentacyjna. Właściwe połączenie tych przestrzeni wymaga sprytu i wiedzy.
Jak prawidłowo urządzić kuchnię i salon w jednym pomieszczeniu
Oto sprawdzone i praktyczne rozwiązania, dzięki którym salon z kuchnią to w efekcie harmonijne i piękne wnętrze.
Ukryte funkcje użytkowe
Najważniejszą sprawą jest taka aranżacja mieszkania lub domu, by kuchnia z salonem wyglądała na jednorodną strefę dzienną, w której wyeksponowana jest funkcja wypoczynkowa, a nie robocza, kuchenna.
Usuwanie zapachów
Ze względu na zapachy jedzenia kiedyś uważano, że kuchnia musi być oddzielna. Również dziś nie każdy akceptuje woń obiadu unoszącą się na przykład w okolicy zestawu wypoczynkowego. Ale zastosowanie wydajnego wyciągu i solidnej wentylacji pozwoli urządzić salon z kuchnią i jadalnią w taki sposób, że w trakcie eleganckiej kolacji skutecznie ograniczymy rozchodzenie się niekoniecznych aromatów. W przypadku domu warto rozważyć okap z silnikiem zewnętrznym.
Dyskretne urządzenia
Sprawdź ofertę producentów wyciągów również pod kątem miejsca montażu sprzętu. Nowoczesne wnętrze będzie lepiej prezentować się z mało widocznym urządzeniem montowanym w suficie lub w blacie.
Główne elementy trójkąta kuchennego zaplanuj tak, by nie eksponować stref zmywania i gotowania. W miarę możliwości należy usytuować je w taki sposób, by były jak najmniej widoczne z salonu. Bo kuchnia z salonem są wspólną przestrzenią i szczególnie ważne jest tu utrzymanie porządku w strefie przyrządzania jedzenia.
A czasem życie zaskakuje i … goście pojawiają się za wcześnie. Wtedy gospodarz marzy tylko o tym, by szybko ukryć kuchenny rozgardiasz.
Za to wyeksponować można takie elementy jak ekspres do kawy czy chłodziarka do wina. Warto je usytuować na styku strefy kuchennej i wypoczynkowej. Również funkcja kostkarki w chłodziarko-zamrażarce może się przydać bliżej salonu.
Poziom hałasu urządzeń
Jeśli rozważasz aranżację , której elementem ma być kuchnia otwarta, szczególnie starannie wybieraj urządzenia, zwracając uwagę na poziomy hałasu. Niewłaściwy wybór sprzętów mści się zwłaszcza w przypadku wyciągu, chłodziarki i zmywarki.Podłoga
Posadzki salonu w mniejszym stopniu narażone są na brudzenie niż kuchenne. Ale choć płytki gresowe łatwiej wyczyścić niż na przykład drewniane deski salonu to wizualnie wydzielą strefę przygotowania jedzenia.
Aranżacje gdzie salon z kuchnią są połączone uwzględniają czasem na całej podłodze identyczne płytki lub ten sam drewniany parkiet.
Między kuchnią, a salonem nie ma różnicy w obrębie laminowanej jodełki na podłodze.
Backsplash
Odważne kolory, szlachetne materiały okładziny ściany nad blatem kuchennym mogą być ozdobą również otwartego salonu .
Jeśli jednak projekt zakłada, że to salon ozdabiamy obrazami, czyli tam umieszczamy główne akcenty dekorowania wnętrz, to w kuchni zastosujmy neutralne rozwiązania.
Zamykane meble
Aranżacje gdzie sercem domu są salon z kuchnią to wyzwania, w których łatwo o błędy. I tak mimo że półki są funkcjonalne to w otwartej kuchni warto unikać eksponowania produktów żywnościowych i urządzeń kuchennych. Lepiej by meble kuchenne były zamknięte frontami pełnymi lub mało przeziernymi szklanymi- na przykład wykonanymi ze szkła matowego, ornamentowego czy fusing. Chyba że aranżację kuchni chcesz wzbogacić unikalną kolekcją porcelany, równocześnie zdobiąc nią otwarty salon.
Spójny styl
Projekt obydwu stref powinien być spójny stylistycznie – to optycznie powiększy salon z aneksem kuchennym. Niemniej ciekawe fronty kuchenne mogą też być dominantą planu otwartego.
Kuchnia z salonem i dzieła sztuki
Nowoczesny salon bardzo dobrze będzie wyglądał gdy modna kuchnia zaskoczy obserwatora widokiem nie marchewek i pietruszki, ale obrazów, kolekcji fotografii czy plakatów na ścianie nad blatem roboczym.
Jeśli masz dość miejsca zbuduj spiżarnię!
Otwarty plan jest super, ale upewnij się że masz miejsce by schować bałagan. Kuchnie rozszerzone o spiżarnie się sprawdzają.
O sztuce kamuflażu
Zabudowa kuchenna z płaskimi frontami, które wizualnie wtapiają się w ściany, fronty w kuchni nawiązujące do tych z salonu, szlachetne detale i obrazy to tylko niektóre sztuczki, których używa architekt wnętrz by stworzyć kuchnię, która bardziej przypomina część przestrzeni dziennej niż strefę użytkową. Odciągnięcie uwagi od „kuchenności” kuchni to metoda by salon z kuchnią stały się jednością.
Kuchnia z salonem pół żartem , pół serio
Nie od razu wiadomo, że zabawny różowy element między czarno-białymi elementami to okap. I o to właśnie chodzi. Śmieszny, łaciaty puf czy korytarz pomalowany w całości tym samym kolorem zwraca uwagę bardziej niż gotowanie.
Kolor w kuchni
Przesunięcie uwagi z utylitarności kuchni na strefę relaksu można uzyskać za pomocą mocnego koloru. Przyciągająca uwagę barwa sprawia, że mniej uświadamiamy sobie użytkową funkcję kuchni, a bardziej cieszymy się intrygującym odcieniem granatu. Również detale jak wyciąg w ciepłym kolorze, rzadko spotykany okrągły blat i płyta kuchenna w kształcie łuku zwracają uwagę bardziej niż okruszki, których zapewne nie sposób uniknąć.
Poniższa kuchnia połączona z salonem jest kolejnym dowodem na to jak niewidoczne stają się szafki kuchenne gdy ich fronty pomalowane zostaną na kolor taki sam jak ściany.
Składane ściany i chowane fronty
W INNA Projekt obserwujemy, że w Polsce rzadko wybierane jest rozwiązanie z kuchnią w kształcie litery l (tzw. „one wall kitchen”) w pełni otwartej na salon, gdzie trudno ukryć ewentualny kuchenny nieporządek. Ale jeśli sytuacja wymaga właśnie tego to zwłaszcza w nowoczesnym salonie rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie bądź składanych ścian, bądź w części kuchennej zestawu systemowych frontów chowanych we wnęki w bokach ciągu kuchennego.
Kuchnia z salonem – razem lecz osobno
Najlepiej pozostawić sobie komfort szybkiego ukrycia kuchennego bałaganu. Jest na to kilka sprytnych sposobów.
Wyspa między kuchnią, a salonem
W przypadku łączenia kuchni z salonem unikajmy „one wall kitchen” (kuchnia otwarta w kształcie litery „I”). Lepszym rozwiązaniem jest przysłonięcie prostego ciągu za pomocą wyspy kuchennej.
Półwysep w kuchni z salonem
W małym mieszkaniu da się urządzić kuchnię w mocnym kolorze. Warto, by kolor frontów został zaczerpnięty z innych części mieszkania: łazienki czy sypialni. Wtedy kuchnia nie będzie zaakcentowana jako przestrzeń intensywnej pracy, ale równoważny element całego projektu.
Półścianka
Ścianka o barowej wysokości może lekko oddzielać salon od kuchni i jadalni także w stylistyce klasycznej. Klasyczny stół kuchenny dobrze się prezentuje na jej tle.
Ażurowa dyskrecja
Półściankę zasłaniającą dodatkowy blat roboczy można uzupełnić o półki.
Ażur w stylu loftowym nie zajmuje miejsca, a spełnia funkcję przegrody optycznej.
Ścianka dzieli i łączy
Kuchnia połączona z salonem może stanowić jedną przestrzeń, ale przedzieloną ozdobnym elementem. Tutaj ceglana ścianka pozostawia dosyć miejsca na stół jadalniany, ale mieści telewizor.
Połączenie kuchni z salonem ma wiele zalet, jednak warto postawić na aranżacje, które umożliwią w przyszłości całkowite rozdzielenie.
Jak urządzić salon z kuchnią w małym mieszkaniu
Przy niedużym metrażu pomieszczenia prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni jest wyzwaniem. Najważniejsze jest, by mała kuchnia z salonem realizowała zasadę trójkąta kuchennego. Usytuowany między częścią kuchenną a salonem stół do spożywania posiłków może stanowić dodatkowy blat. Jasne meble kuchenne optycznie powiększają niewielką przestrzeń.
Aranżacje kuchni – case study
Biała kuchnia otwarta z salonem
Eleganckie, jasne kuchnie udowadniają, że duża ilość bieli rozświetla i wizualnie powiększa małą przestrzeń. Z bardziej tradycyjnych rozwiązań poniżej widać zabytkowy stół i sztukaterie, które sprawdziły się tak w małym salonie jak i niedużej kuchni.
W części salonowej uroku dodaje miętowa zieleń komody i komfortowy narożnik.
Dla scalenia salonu z kuchnią istotne znaczenie może mieć jednolite oświetlenie.
Mocne kolory w kuchni z salonem
Salon z kuchnią z konsekwentnie utrzymaną kolorystyką nie oznacza, że muszą to być zawsze jasne kolory. Kontynuacja w części kuchennej kolorów i sztukaterii z części wypoczynkowej stapia te dwie różniące się funkcjami przestrzenie w spójną wizualnie całość. Szlachetne detale w kuchni dodatkowo powodują, że charakter tej części wnętrza zmienia z wyłącznie użytkowego na bliższy aranżacji salonu.
Również zastosowanie w kuchni tego samego co w salonie pięknego drewnianego parkietu przesuwa akcenty z utylitarnych na wypoczynkowe i dzięki temu harmonizuje różne funkcje.
Czy widzisz kuchnię?
Meble kuchenne „znikają” na tle ściany w tym samym kolorze co fronty szafek.
Przyciągający uwagę dodatkowy blat barowy z potężnego lipowego bala przysłania kuchnię i jest miejscem spożywania szybkich posiłków.
Kuchnia otwarta z salonem w stylu glamour
Meble kuchenne w nowoczesnym stylu łagodnie łączą się z jadalnią. Otwarta przestrzeń zachęca do wspólnego spędzania czasu.
Nowoczesny salon i technologia w kuchni
Projekt, który uwzględnia ciche, nowoczesne i wydajne sprzęty kuchenne pozwala na otwartą przestrzeń. Jeśli chcesz, by dom tętnił życiem to kuchnia z salonem jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Więcej zdjęć obejrzyj w naszych Realizacjach.
Zdjęcia: Tom Kurek, Jakub Kalamon, Marek Wierzbicki, Mika Szymkowiak, Karol Stańczak, INNA Projekt