Należę do:

Jak ułożyć deski podłogowe

Plan funkcjonalny mieszkania - przykład układu desek podłogowych

W projektowaniu – jak w życiu – niewiele jest sztywnych zasad. Również projektowanie wnętrz bazuje na wielu prawach i zasadach. Po latach pracy projektowej i na budowach możemy jednak powiedzieć, że niewiele z nich jest sztywnych.  Opowiemy o jednym przykładzie – pouczającym, choć niezbyt miłym. Dotyczy on pytania, jak ułożyć deski podłogowe.

Wykład o tym jak ułożyć deski podłogowe

Pewnego dnia znajoma, która zapisała się na kurs projektowania wnętrz – nie akademicki, ale prowadzony przez prywatną firmę –  po kolejnych zajęciach zakłopotana powiedziała mi, że rysunek ze starej strony INNA-Manufaktura Wnętrz (dawna nazwa INNA Projekt) został wyświetlony na wykładzie jako przykład KARYGODNEGO BŁĘDU PROJEKTOWEGO!!!

Odszukałam rysunek (to ten powyżej) i pomyślałam, że… czasem zazdroszczę ludziom, którzy mają w sobie tyle pewności.

Wykład dotyczył zasad układania klepek parkietowych i desek podłogowych. Główne pytanie brzmiało: „jak ułożyć deski podłogowe,  równolegle do kierunku padania światła, czy prostopadle”?

I tu – jako przykład niewłaściwego układu – pokazano nasz rysunek:

Plan funkcjonalny mieszkania - przykład układu desek podłogowych
Plan funkcjonalny mieszkania – wariant układu desek podłogowych

Zasady układania desek podłogowych

„Podręcznikowa” odpowiedź na pytanie „jak ułożyć deski podłogowe” jest następująca: deski układa się tak, by światło wpadające przez okno ślizgało się równolegle do ich krawędzi. W INNA Projekt podpisujemy się pod tą zasadą. Ma ona zresztą – jak większość zasad – racjonalne uzasadnienie. Deska, zwłaszcza z litego drewna ma prawo pracować. Inaczej mówiąc w niektórych porach roku, w związku ze zmieniającą się wilgotnością powietrza, krawędzie deski mają prawo  minimalnie się unosić. Jeśli deska ułożona jest zgodnie z kierunkiem wpadania światła to podniesienie się krawędzi jest mniej widoczne. Jeśli deskę położy się prostopadle do kierunku wpadającego światła (czyli równolegle do szyby) to światło podkreśli uniesione krawędzie.

dobry i zły układ desek podłogowych
Optymalny i bardziej ryzykowny układ desek podłogowych

Gdy okna są na dwóch prostopadłych do siebie ścianach

Gdy mówimy o jednym pokoju, a w nim jednym oknie to odpowiedź na pytanie jak ułożyć deski podłogowe jest jasna. Jak jednak zaprojektować podłogę, gdy w pokoju okna są na dwóch, prostopadłych do siebie ścianach?

Albo jak ułożyć deski podłogowe gdy deska ma zostać położona i w salonie, w którym okna są na jednej ścianie, i dalej w holu, w którym okna są na prostopadłej ścianie? To jest właśnie przypadek pokazany na naszym rysunku. W takim momencie okazuje się, że znajomość jednej zasady nie wystarczy.

Jak poprawić proporcje pokoju za pomocą układu desek na podłodze

W tym miejscu zwrócę uwagę na ważny fakt optyczny: wąski korytarz można optycznie poszerzyć, jeśli na podłodze deski ułoży się w poprzek. To jest kolejna odpowiedź na pytanie jak ułożyć deski podłogowe, prawda? W w tym momencie może się jednak pojawić konieczność rozstrzygnięcia: czy nie należy złamać pierwszej zasady, by być w zgodzie z drugą? Nie ma na to jednej odpowiedzi, dlatego potrzebna jest rozmowa. W INNA zawsze opowiadamy Klientom o możliwych wariantach, a następnie wspólnie zastanawiamy się na czym nam bardziej zależy.

W mieszkaniu, o którym opowiadam zapis wspólnej decyzji  widzicie na głównym rysunku. Czy podjęlibyście taką samą? Może tak, może nie. Ale w chwili, gdy decyzję podjąć niełatwo pomagamy podjąć świadomie tę najbardziej bezpieczną dla danego Użytkownika i w konkretnej sytuacji.

No to na koniec ćwiczenie dla tych, którzy doczytali do końca: jak ułożyć deski podłogowe w poniższym mieszkaniu?

Układ desek podłogowych względem kierunku padania światła
Układ desek podłogowych względem kierunku padania światła

Spis treści

Pozostałe wpisy

© 2024 INNA Projekt