Czy tylko płytki ceglane we wnętrzach?
Na początku naszej działalności wykonywaliśmy również cegły pełne oraz kształtki ceramiczne. Z biegiem czasu dokonaliśmy pewnej specjalizacji: sami produkujemy głównie płytki (czy też terakotę), natomiast produkcję dużych i bardzo dużych elementów zlecamy naszym zaufanym partnerom.
Ponieważ na rynku jesteśmy od roku 1989 wypracowaliśmy przez ten czas odpowiednie kontakty i wiedzę, a także wzajemne zaufanie z naszymi podwykonawcami. Niektórzy z nich swoją siedzibę mają poza naszym krajem: w Hiszpanii i w Maroko.
Płytki ceglane to materiał na zamówienie?
Czy produkujecie na zamówienie?
Tak, oczywiście w granicach naszych całkiem szerokich możliwości. Jesteśmy w stanie wykonać zarówno specjalne kształty płytek ceramicznych jak i zastosować specjalne kolory szkliwa. Również jesteśmy w stanie pomóc w projektowaniu i zlecić wykonanie płytek cementowych ze specjalnymi wzorami oraz koordynować ich wykonanie w Maroko.
Natomiast zawsze podkreślam, że w ceramice czas jest niezbędnym składnikiem, należy pamiętać, że proces wykonania płytki może wynosić 1,5 do 3 miesięcy (w szczególnych sytuacjach).
Ale w stałej ofercie mamy bardzo wiele produktów, więc zwykle realizacja zamówienia jest dużo krótsza.
Płytki ceglane to produkt ekologiczny, bo rodzimy
Czy te materiały skądś sprowadzacie – może z Chin?
Nie, nie sprowadzamy naszych produktów z Chin, czy bardzo popularnego obecnie Wietnamu. Jesteśmy przywiązani do myślenia o produkcie jak i ludziach, którzy go wykonują. W naszej ofercie mamy wyraźny podział na to co produkujemy sami i na to co jest sprowadzane.
Zawsze wskazujemy miejsca, z których pochodzi nasza oferta. Jednak, jeżeli chodzi konkretnie o płytki z naturalnej terakoty, 100% produkcji wykonywanej jest w naszej pracowni.
Bardzo ważny jest tu surowiec, masę ceramiczną pozyskujemy z dużych fabryk ceramiki zlokalizowanych w Polsce – jest to bardzo ważna gwarancja wysokiej jakości naszych płytek. Pozostałe produkty dostępne w naszej ofercie są sprowadzane z Maroka, Hiszpanii i Niemiec. Nie ukrywam , że preferujemy wyroby rzemieślnicze, z manufaktur ale też dostosowujemy się do potrzeb klientów i cały czas szukamy dla nich nowych ciekawych rzeczy.
Płytka ceglana ręcznie formowana
Jak wygląda produkcja? Co to znaczy „ręcznie formowana”? Lepiona w rękach jak plastelina?
Można tak powiedzieć. Na początku naszej przygody nasze wyroby powstawały prawie bez żadnego udziału narzędzi mechanicznych, jednak obecnie wraz z rozwojem i wzrostem doświadczenia korzystamy z różnych metod formowania (i urządzeń temu służących): niektóre wyroby są formowane ręcznie, a niektóre „pół” ręcznie – dopasowujemy metodę do końcowego efektu jaki chcemy uzyskać.
Ponadczasowe płytki ceglane
Jak długo zajmujecie się gliną?
Nasza przygoda z gliną trwa już dwa pokolenia. Jednak wyroby związane z ochroną zabytków i szerzej z budowlanymi materiałami wykończeniowymi zaczęliśmy wykonywać trochę przypadkiem.
Potrzeba tego typu materiałów, cegieł, kształtek, płytek ceglanych „wyszła” od środowiska związanego z ochroną i konserwacją zabytków. Chodziło o wykonywanie małych ilości detali ceramicznych, które miałyby charakter oryginalny – czyli pracy ręcznej oraz właściwego (nieprzemysłowego) wypału.
Gotycka cegła i ceglane płytki we współczesnych wnętrzach
Cegła to taki „gotycki” materiał. Czy Wasze cegły wykorzystywane są tylko w budynkach współcześnie budowanych?
Należy dokonać małego rozróżnienia – określenie „cegła gotycka” odnosi się w praktyce raczej do dużego formatu takiej cegły i w dalszej kolejności do tego, czy jest to cegła formowana ręcznie, czy maszynowo.
Jeżeli wykonujemy cegłę ręcznie, ale w formacie standardowej cegły budowlanej, to nie nazywamy jej już gotycką, a wygląda ona bardzo podobnie jak cegła gotycka. Z kolei cegła maszynowa, ale duża nadal będzie funkcjonowała jako cegła gotycka.
Dostarczane przez nas duże cegły gotyckie są użyte w bardzo wielu obiektach objętych nadzorem konserwatorskim, m.in. na Zamku w Gniewie, Zamku w Malborku, kościołach św Jana , św. Katarzyny w Gdańsku.
Z kolei cegły w formacie standardowym zastosowano w bardzo wielu realizacjach współczesnego budownictwa. Oczywiście jest to podział bardzo ogólny i uproszczony.
A wizualny efekt gotyckich cegieł można uzyskać także dzięki okładzinom z ceglanych płytek o odpowiednim formacie.
Ceglane płytki w stylistykach nowoczesnych i klasycznych
Czy można kłaść cegłę na podłodze
W Europie często się widuje cegłę na podłodze.
Tu musimy doprecyzować – to jest trochę nieadekwatne stwierdzenie „cegła na podłodze”.
W Polsce nie do końca istnieje świadomość różnicy pomiędzy zwykłą cegłą (lub płytką ciętą z cegły), a surową płytką ceramiczną, która została wyprodukowana od początku jako płytka podłogowa. W Polsce funkcjonuje też określenie „terakota” lub „płytki z terakoty” – określenia te są bardziej adekwatne.
Kolory cegły
Widzę u was różne kolory płytek. Aż trudno mi się zdecydować, który najbardziej mi się podoba. Jakie macie możliwości kolorystyczne?
Kolor w ceramice wynika z dwóch rzeczy: składu chemicznego surowca (czyli gliny) oraz sposobu wypału. Ponieważ nie dodajemy barwników (i innych dodatków) do naszej masy ceramicznej, mogą wystąpić różnice w kolorze, które będą wynikać z jej innego składu – np. 5 lat temu złoże, z którego pozyskujemy surowiec miało inną strukturę niż obecnie.
Sprawa druga to wypał, tu w zależności od temperatury i atmosfery można uzyskać różne odcienie kolorystyczne, przebarwienia. W naszym Warsztacie staramy się, żeby procesy były jak najbardziej zbliżone do naturalnych.
Ogólnie zwykle proponujemy naszym klientom dwa rozwiązania: kolor prawie jednolity ceglany czerwony lub kolor mix (czyli niespodzianka) w tej wersji płytki uzyskują przebarwienia, cieniowania, czasem ciemne grafitowe lub czarne fragmenty. Można powiedzieć, że nie możemy wykonać dwóch identycznych realizacji :))).
Jak sprzątać ceglaną podłogę
Sama mam taras wyłożony cegłą z fugą piaskową i od lat mi się sprawdza. Zamiatam go miotłą, raz w roku myję myjką ciśnieniową i impregnuję. Ale jak wygląda sprzątanie ceglanej podłogi w domu? Czy łatwo się ją sprząta?
Płytka lub cegła, która jest dobrej jakości i która została prawidłowo ułożona, zafugowana i zaimpregnowana jest materiałem bardzo przyjemnym i trwałym w eksploatacji. Nasi klienci otrzymują od nas zawsze propozycję różnego typu impregnatów i innych środków do cegły i terakoty. Zestaw preparatów jest dopasowywany za każdym razem indywidualnie do konkretnych potrzeb i uwarunkowań. Polecamy także naszego bloga (https://blog.domrustykalny.pl/) na którym umieszczamy informacje, które mogą pomóc użytkownikom podłóg ceglanych.
Sam użytkuję codziennie podłogę z surowej terakoty COTTO w domu i muszę powiedzieć, że jest niesamowicie przyjemna dla stóp i dla oka, świetnie nagrzewa się od słońca. I co bardzo ważne jest niesamowicie odporna na różne sytuacje życia codziennego, nawet te nietypowe w wykonaniu dzieci;). Nie wymaga też w codziennym użytkowaniu szczególnej pielęgnacji, aby zachwycać swoim wyglądem.
Czy ceglana podłoga jest odporna na wodę
A co się dzieje jeżeli na ceglaną podłogę wyleje się woda?
Ogólnie nic strasznego. Jeżeli podłoga ceglana w ogóle nie była zaimpregnowana, to woda po prostu w nią wsiąknie i następnie wyschnie. Jeżeli proces będzie się regularnie powtarzał np. poprzez mopowanie wówczas woda będzie rozpuszczała brud i kurz, taki osad będzie stopniowo wsiąkał w materiał i z czasem powstanie tzw. patyna. Jeżeli oprócz wody na płytkę będą działały substancje zawierające tłuszcz wówczas taka „patyna” będzie „ściągać” i przyklejać brud i kurz z otoczenia.
Co jest ważne? Im mniej płytka będzie nasiąkliwa (chodzi o stan przed jakąkolwiek impregnacją) tym lepiej. Produkowane przez nas płytki terakotowe mają nasiąkliwość ok 6%, w szczególnych przypadkach schodzimy do zaledwie 3%.
Standardowa cegła ma nasiąkliwość ok 20-25%, cegły ręcznie formowane ok 30- 35% – widać tu, że różnica między płytką, a cegłą jest kolosalna. Należy dodać, że każde cięcie, czy mechaniczne szlifowanie cegły (lub dachówki) odsłania pory materiału i dodatkowo znacznie zwiększa jego nasiąkliwość – w sytuacji np. gdy na podłodze zastosujemy płytki cięte ze środków cegły i ułożone stroną ciętą do góry, to nasiąkliwość takiego materiału będzie ogromna i często nawet nie da się go doczyścić po ułożeniu, jeszcze przed jakimkolwiek użytkowaniem.
Jak usunąć plamy z ceglanej podłogi
A jeśli cegłę czymś skutecznie zaplamię to czy można plamę zeszlifować?
No i tu powracamy tego o czym mówiliśmy wcześniej- jeżeli płytka jest dobrej jakości i nawet nie została w ogóle zaimpregnowana, to uda się ją doczyścić odpowiednimi preparatami. Płytka dobra i dodatkowo właściwie zaimpregnowana, nie zaplami się lub będzie bardzo łatwa do wytarcia (nawet samą wodą). Natomiast trzeba wiedzieć, że z materiałem wysoko nasiąkliwym będą problemy. Pamiętajmy, że szlifowanie to ostateczność, nie zawsze daje ono dobre rezultaty. Przed podjęciem decyzji o szlifowaniu cegły należy wypróbować czyszczących środków chemicznych. Zawsze staramy się doradzać ludziom z podobnymi problemami, czasem też pośredniczymy w kontaktach z profesjonalnymi „czyścicielami” podłóg ceglanych. Muszę powiedzieć, że udało się nam uratować wiele podłóg ceglanych, takich trochę źle wykonanych i takich już nadgryzionych zębem czasu.
Jakie faktury może mieć cegła
Faktury – W waszej ofercie widzę cegły o różnych fakturach. Możecie je scharakteryzować?
Płytki podłogowe oferujemy w dwóch podstawowych rodzajach faktur, rozróżniamy je pod następującymi nazwami:
- Terakota Gotycka – powierzchnia całkowicie ręcznie formowana, zawiera zgnioty i podobne efekty, jest nieco krzywa i ogólnie bardzo rustykalna w stylu.
- Płytki Cotto – powierzchnia gładka, płytki dość proste, w tym rodzaju płytek bardzo dobrze prezentują się różne kształty np. sześciokąty, czy rozwiązania mozaikowe. Ten rodzaj polecany jest przez nas do pomieszczeń o dużych powierzchniach: muzeów, kościołów, pałaców, etc…
Grzegorz Rogiński – właściciel ceglanej manufaktury Dom Rustykalny
Magdalena Kozieł – Krzyżanowska – architekt wnętrz, pasjonatka naturalnych, rodzimych i ekologicznych materiałów w projektowaniu wnętrz