Projektowanie zrównoważone
Projektowanie zrównoważone to już nie jest cichy, dyskretny trend. To jest tendencja, która będzie odzyskiwać swoje miejsce na czele metod projektowych. Niszowe staje się projektowanie, w którym głównym kryterium wyboru jest nowość, wyjątkowość, krzykliwość i sztuczność.
Jakie cechy wskazują na zrównoważony projekt
Umiar to podstawa zrównoważonego projektowania. Rezygnacja z dodawania na rzecz dostrzeżenia i wyeksponowania elementów przestrzeni, które już istnieją. Bo zrównoważone projektowanie jest metodą chronienia klimatu i środowiska, w którym żyjemy. A najbezpieczniejsze dla środowiska jest to co już powstało.
Mieszkanie do remontu
Mieszkanie jest dwupoziomowe. Po około 10 latach użytkowania zmniejszyła się liczba jego mieszkańców. Okazało się też, że dotychczasowa kuchnia jest co prawda przestronna, ale od zawsze niepraktyczna. Również łazienki wymagały zmian funkcji, napraw instalacji i doświetlenia. Schody między poziomami wołały o reperację – wadliwie wykonana balustrada od dawna się nieco chwiała.
Inwentaryzacja funkcji i potrzeb to pierwszy krok w projektowaniu zrównoważonym
Tu wykazała ona, że większość elementów wyposażenia jest w doskonałym stanie. Niektórym wystarczy tylko lekkie odświeżenie (olejowane podłogi z litego drewna łatwo się konserwuje). A inne nie wymagały żadnych ingerencji (antracytowa podłoga w kuchni i ściana klatki schodowej i salonu). Miały więc zostać bez żadnych zmian. W dodatku mieszkańcy mają wiele sentymentu do dotychczasowych mebli, które przed laty kupowali z sercem. A meble i w ogóle wyposażenie z litego drewna są idealnym aktorem wszelkich wnętrz. Bo wspaniale poddają się zmianom, ale też dopasowują się do tła, jakie mu stworzymy.
Zasada 5 R
To podpowiedź dla tych, którzy chcą realizować projektowanie zrównoważone. REFUSE (odmawiaj) REDUCE (redukuj, ograniczaj), REUSE (użyj ponownie), RECYCLE (segreguj), ROT (kompostuj). I jak się tak dobrze zastanowić to wiele z tych zaleceń stosujemy od zawsze w codziennym życiu.
Recycling składnikiem projektowania zrównoważonego
Podłogi i wszystkie meble jadalni i salonu zostały więc zachowane. Także schody to teraz kompilacja starego z nowym. Nasi stolarze wyremontowali konstrukcję nośną biegów oraz stopnice. Balustrada jest nowa. Czyli re-nowacja i re-peracja to kolejne kroki, jakie warto uwzględnić w projektowaniu zrównoważonym.
W projektowaniu zrównoważonym mądrze gospodaruj przestrzenią
I generalnie należy rozsądnie i z umiarem gospodarować wszelkimi zasobami wnętrza. Dotychczasowa kuchnia była nieproporcjonalnie duża i nieergonomiczna. Została zmniejszona. Teraz można w niej wygodnie, bez zbędnego biegania przygotować posiłki, porozmawiać z domownikami siedzącymi blisko przy stole, a dzięki zaoszczędzeniu przestrzeni pojawiła się obok kuchni pojemna spiżarnia.
Segregacja śmieci i filtr do wody
Nawet zalecenie „kompostuj” (ang. „Rot”) staramy się realizować zgodnie z podpowiedzią zasady „5R” – Dlatego kosze na śmieci z segregacją, w tym pojemnikiem na „bio” i filtr wody to kolejne, oczywiste przykłady projektowania zrównoważonego. Dzięki nim odpady zostaną rozdzielone, a zamiast wody w butelkach będzie się korzystało z filtrowanej wody z kranu.
Naturalne materiały
Ze względu na trwałość i ponadczasowość drewno, kamień, metal, szkło i naturalne tkaniny to oczywiste elementy, dla których miejsca warto poszukać w mieszkaniu, które projektujemy w sposób zrównoważony.
Energooszczędność
Wszystkie oprawy oświetleniowe są LEDowe. Energooszczędność to oczywistość w projektowaniu zrównoważonym
Fachowcy i rzemieślnicy z okolicy
Do wielu prac zaangażowaliśmy fachowców z Warszawy. Nieduża odległość to mniejsze zużycie paliwa.
Sztuka we wnętrzach
Do istniejącej kolekcji dzieł sztuki dodałyśmy nawiązujące tematyką do natury obrazy autorstwa Beaty Polak – Pela.
Projekt: INNA Projekt
Zdjęcia: Tom Kurek