Należę do:

Jak stworzyć wnętrze w stylu eko?

Stylistyka ekologiczna i ekoprojektowanie – łatwo się pogubić w podobnych nazwach. Gdy myślisz o stworzeniu dla siebie mieszkaniu w stylu eko prawdopodobnie wyobrażasz sobie meble i wyposażenie z naturalnych materiałów: krzesła z rattanu, wikliny lub drewna, sofę z poduszkami o płóciennym splocie, dywan z wełny, sizalu lub bawełnianych ścinków, lampy o abażurach ze sznurka. A wszystko w otoczeniu stonowanych kolorów i zieleni.

I to jest rzeczywiście sposób na stworzenia wnętrza w stylu eko.

Tylko delikatnie…

Nasza Klientka wyraziła życzenie, by mieszkanie było delikatne. I tak jest postrzegane, jako subtelne, delikatne i eleganckie. Mieszkanie nie jest duże, więc szczególnej staranności wymagało zmieszczenie w nim niezbędnych funkcji. Jasne kolory i lustra pomogły w osiągnięciu efektu przestronności. Na podłodze jest drewno. I miękki dywan z naturalnych tkanin, a przy wejściu sizalowy chodnik. Są drewniane meble i lampa z abażurem z cieniutkich drewnianych „nitek”. Są jasne kolory i zieleń –  naturalne rośliny i desenie na poduszkach. Mimo wykorzystania tych elementów finalny efekt jest taki, że trudno założenia projektu wnętrz tego mieszkania określić jako styl eko.

To jest ekoprojektowanie

Bez względu na przyjętą stylistykę projektu wnętrz zawsze można jednak stosować ekoprojektowanie. Czym ono jest ? Ekoprojektowanie* ma miejsce wtedy gdy  produkt, technologia, usługa czy jakaś sfera życia zaplanowana zostaje w taki sposób, by w możliwie najmniejszym stopniu szkodziła środowisku naturalnemu. I to zarówno w trakcie procesu realizacji koncepcji, produkcji jak i następnie w trakcie całej, z założenia jak najdłuższej eksploatacji. Najlepiej z uwzględnieniem tego, co dobrego ma się dziać także po jej zakończeniu.

O co dba architekt wnętrz?

Planując wystrój mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dzięki temu zyskuje się szansę na redukcję wpływu na środowisko. 

  • Trwałość

Podłoga w mieszkaniu wykonana została z dębowych desek warstwowych wykończonych olejem UV. Grubość warstwy użytkowej to 6mm. Gwarantuje ona, że podłoga będzie służyła przez długie lata. Trwałe i ponadczasowe, a co za tym idzie stylistycznie pożądane przez lata są także elementy kamienne, blaty i podłoga w łazience.

  • Stosować materiały i rozwiązania o jak najmniejszym wpływie na środowisko

Drewno, kamień, ale także szkło to materiały, 

  • Produkty projektować z jednorodnych materiałów

Dzięki temu łatwiejsza będzie segregacja w przypadku ewentualnego przyszłego przygotowania do ponownego wykorzystania. 

  • Oszczędzać zasoby

W ekoprojektowaniu wnętrz oszczędzanie zasobów to również stosowanie energooszczędnych lamp oraz systemów wodnych. Nasza Klientka już na samym początku pracy poprosiła o uwzględnienie filtra do wody. Bo nie chce kupować wody w opakowaniach. Zastosowane tu wyposażenie łazienki także pomaga w oszczędnym zużywaniu wody. A światło w niektórych miejscach włącza się dzięki czujkom ruchu lub obecności. Nie ma więc obawy, że świecić będzie niepotrzebnie. Prawidłowo użyta technologia może być działaniem prośrodowiskowym. 

  • Jak najmniej materiałów zużywać podczas procesu produkcyjnego 

Kuchnia i zabudowy na wymiar zostały wyprodukowane w związku z tym konkretnym zamówieniem. Materiałów do ich wyprodukowania kupionych zostało więc tylko tyle ile potrzeba. 

  • Tworzyć jak najmniej odpadów.

Nasi rzemieślnicy są gospodarni. Na przykład odpadem z olbrzymiej płyty konglomeratu kwarcowego był paseczek o szerokości kilku centymetrów.

  • Transport jak najkrótszy

Swoje projekty realizujemy w oparciu o okolicznych rzemieślników. Dążymy też do tego, by jak najwięcej elementów prefabrykowanych pochodziło z Polski, a przynajmniej z Europy. Staramy się, by łańcuch dostaw był jak najkrótszy. Nie przyczyniamy się więc do niepotrzebnego zanieczyszczania atmosfery. A zawsze wspieramy świetnych wykonawców. Przykładem polska firma Vectis, której włączniki światła zachwyciły właścicielkę mieszkania.

  • Unikać tworzenia opakowań

Dzięki temu, że meble, zabudowy, stolarka drzwiowa i inne elementy wyposażenia mieszkania zostały wyprodukowane przez tutejszych wykonawców uniknęliśmy potrzeby tworzenia do nich opakowań. Co nie znaczy, że wykonawcy ryzykują, że choćby w trakcie krótkiego transportu ich dzieła się zniszczą. Stolarze do zabezpieczania swoich mebli często wykorzystują – UWAGA!  – stare kołdry i dywany. To jest podwójnie prośrodowiskowe działanie: nie tworzysz opakowań i realizujesz upcykling, czyli jedną z idei recyklingu.

  • Recykling (recycling)

Meble w salonie, stół, krzesła, fotel zostały wyszukane przez Klientkę, która świetnie rozumie wszelkie wartości jakie daje zastosowanie elementów vintage i stylowych. Od razu spodobał się jej pomysł, by mieszkanie w świeżo postawionym budynku ocieplić odrestaurowanymi starymi elementami. Poszukiwania w internetowych sklepach z meblami vintage oraz wizyty w składach i targach antykwarycznych dały efekt w postaci zakupów niepowtarzalnych mebli i dodatków. Starych, używanych. I dzięki temu ekologicznych. Bo najbezpieczniejsze dla Planety jest to co… już zostało wyprodukowane. Ich renowacja wpisuje się w ideę recyklingu, czyli ponownego wykorzystania, przywracania do łańcucha ich życia.

Uupcycling i downcycling

Upcycling to jeden z przykładów recyklingu. Polega na podwyższania wartości odpadów traktowanych w tym procesie jako materiał do stworzenia interesującego produktu, który ma wyższą wartość niż surowiec, z którego powstał.  Tę metodę wydłużania cyklu życia materii również znajdziecie w tym mieszkaniu. Zwróćcie uwagę na stolik w sypialni. Wykonany został  z odpadu. A teraz będzie służył przez bardzo długi czas. Również niektóre z dekoracji ściennych w korytarzu powstały w rozumieniu niektórych ze śmieci. Jednakże właścicielka dostrzegła potencjał w  ciekawych treściach i zabawnych fotografiach na kartkach starych gazet. Zyskały one szlachetną oprawę w salonie ramiarskim i teraz wspaniale zdobią wnętrze.

Dla porządku warto dodać, że przy okazji produkcji przemysłowej może mieć miejsce inny rodzaj recyklingu, tzw. downcycling. 

  • Lokalni wykonawcy

To oczywiste minimalizowanie emisji gazów do atmosfery, oczywista oszczędność czasu i pieniędzy, ale też wspieranie lokalnych społeczności, czyli oprócz ekoprojektowania również przykład realizowania postulatów NEB ( New European Bauhaus ). 

Ekoprojektowanie pozwala więc zaprojektować wnętrza nie tylko w stylu eko

* Inne nazwy to ecodesign, 

projektowanie dla środowiska = DfE  (design for environment)

projektowanie ekologiczne (ecological design)

projektowanie zrównoważone  (sustainable design)

zielone projektowanie (green design)

projektowanie cyklu życia (life cycle design)

 

Projekt: INNA Projekt

Zdjęcia: Karol Stańczak

© 2024 INNA Projekt