Aranżacja mieszkania w Gdyni
W pewnej kamienicy w centrum Gdyni zaprojektowałyśmy wnętrza dwóch mieszkań na wynajem. Aranżacja tego mieszkania w Gdyni, organizacja prac i nadzór nad realizacją trwały ponad rok. Przedstawiamy większe z nich.
Rzecz się dzieje w Gdyni. Dlatego postanowiłyśmy, że bohaterem aranżacji mieszkania będzie …śledź. Honorowe miejsce znalazłyśmy mu na …szafie. Prezentuje się godnie, prawda? Usytuowanie nad Bałtykiem zobowiązuje, dlatego dopełnieniem klimatu są fale, które pojawiły się na frontach szafki kryjącej teleskopowy okap podszafkowy. Nad solidnym, dębowym stołem stołem króluje lampa, którą wykonaliśmy z gałęzi wyrzuconych przez Bałtyk nad brzeg. Cały apartament utrzymany jest w chłodnej, nadbałtyckiej kolorystyce. Jesteśmy w Gdyni, dlatego w aranżacji mieszkania dominują biel, szarość, srebro i zielonkawy błękit. Dynamiki dodają akcenty czarni. Przytulność uzyskałyśmy dzięki wykorzystaniu dębiny obecnej w różnych wariantach niemal w całym mieszkaniu. Także galeria obrazów nad łóżkiem to przytulny i bardzo domowy element.
Czy znasz kolor „aoi”?
Aoi to kolor, który w języku japońskim jest równocześnie niebieski, jak i zielony. Naszym zdaniem to słowo idealnie określa kolor, który jest bardzo bałtycki. Bo również sypialnię zaprojektowałyśmy w kolorystyce nadbałtyckiej. Za szarym, tapicerowanym wezgłowiem łóżka pojawił się właśnie ten niebieskozielony kolor. Przy czym zgodnie z aktualnymi trendami ze ściany wpłynął również na sufit oraz szafę. Dokładnie tym samym kolorem pomalowaliśmy ramy obrazów, które właściciel znalazł w piwnicy należącej do mieszkania. Obrazy stanowiły dla kogoś wartość. Nowe życie zyskały dzięki przemalowaniu ram.
Na podłogach leży nawiązująca do oryginalnej podłogi laminowana klepka w kolorze dębowym. Elementy dębu pojawiają się także we frontach kuchni. Stół i krzesła wykonane są z litego dębu.
Lastryko wróciło do łask
Szare, surowe płytki podłogowe to następcy podłogi z lastryko, czyli „terazzo”. Nie zależało nam na zastosowaniu dokładnie tego materiału, choć jest on teraz łatwo dostępny. Bardziej chodziło o kontynuowanie dawnego klimatu i kolorystyki z ubiegłego wieku – barw wypłowiałych, dyskretnych. Bo naszym zadaniem było stworzenie nowych wnętrz, nie odtworzenie poprzednich. Z resztą poprzedni układ ścian został całkowicie zmieniony. Zlikwidowanie korytarzy i zaprojektowanie aneksu kuchennego zamiast zamkniętej kuchni bardzo otworzyło i rozświetliło całe mieszkanie. Efekt przestronności zyskałyśmy również dzięki zastosowaniu dwuskrzydłowych drzwi przesuwanych, które bezszelestnie chowając się w ścianę łączą lub rozdzielają przestrzenie w mieszkaniu zależnie od aktualnych potrzeb.
Eco-deco w mieszkaniu w Gdyni
Apartament znajduje się w oryginalnej gdyńskiej kamienicy, ze starą windą i klatką schodową wyłożoną lastrykiem. Dlatego w aranżacji wnętrz tego mieszkania wykorzystałyśmy meble sprzed lat: zagospodarowałyśmy starą wersalkę, fotel i lampę, które nasz Klient przechowywał przez lata z nadzieją, że może kiedyś się przydadzą. I przydały się. Eco-deco to filozofia, która jest dla nas ważna i staramy się ją stosować jeśli jest to możliwe. W niektórych aranżacjach bardzo dobrze udaje się zastosować elementy, które na pozór nie nadają się do wykorzystania. Czasem udaje się nam uwzględnić w aranżacji mieszkania stare meble, które ładnie odwdzięczają się w nowym miejscu- choćby tu, w centrum Gdyni. Wersalka i fotel zostały poddane gruntownej renowacji w naszym zaprzyjaźnionym zakładzie tapicerskim, w tym zyskały też tkaniny. Nowe, ale z nutą klimatu rodem z PRL-u. Nowe życie dałyśmy również witrynie, która w tej chwili stanowi ekspozycję ceramicznych drobiazgów z dawnych lat.
A jeśli chcecie się przekonać, czy także drugie mieszkanie zaprojektowałyśmy w tym samym klimacie – obejrzyjcie galerię Apartamentu Bareizmy.
Projekt i nadzór nad remontem: INNA Projekt
Zdjęcia: Marek Wierzbicki