Należę do:

Jaki kolor jest najlepszy do …

Jaki kolor jest najlepszy do … salonu, sypialni czy innej przestrzeni mieszkania czy domu – to pytanie zadaje sobie pewnie każdy.

Zamiłowanie do intensywnych kolorów  nasi Inwestorzy przywieźli ze sobą z Anglii, ze starego wiktoriańskiego domu, w którym mieszkali wiele lat. Zdecydowane barwy na ścianach, a także witraże inspirowane dziełami twórcy Arts&Crafts, Williama Morrisa stały się głównymi założeniami stylistycznymi projektu. Tak samo istotne jak stylistyka, zarówno dla nas jak i Inwestorów, było zrównoważone projektowanie. Idealną odpowiedzią tak na potrzeby wizualne, jak i minimalizowania wpływu na środowisko są brytyjskie farby firmy Farrow&Ball. Kolory tej marki słyną z subtelności. I wierzcie nam – nie ma tu znaczenia, czy jest to któryś z odcieni bieli, czy kolor zielony, czerwony czy niebieski. Dlatego wszystkim tym, którzy czują, że pastele są nie dla nich, ale niepokoją się, czy aby niebieski, albo czerwony nie okażą się nazbyt ostre polecamy właśnie tego producenta. Farby F&B produkowane są na bazie naturalnych pigmentów i poddawane osądowi słynnych kolorystów. Dlatego nie ma tu obawy, że czerwień będzie męcząca, a niebieski czy zielony okaże się zbyt zimny.

Jaki kolor jest najlepszy do salonu? W tym projekcie odpowiedzią okazała się zieleń „Sap Green”.

Kolor zielony – jak wpływa na człowieka

Zieleń uspokaja. To kolor biofilny, wywodzący się z natury. Właściwie dobrany daje odprężenie i kojąco wpływa na zmęczone oczy. Tu inspiracją do poszukiwań odcienia zieleni na ściany były lniane zasłony z motywem roślinnym. Kolor „Sap Green”, bogaty, a bardzo naturalny wypełnia salon harmonią i poczuciem odprężenia. Dodatkowo stanowi doskonałe tło dla pomarańczowej kanapy oraz wspaniałego obrazu Tamary Lempickiej.

Czarny to magia

Ilość odcieni każdej barwy jest nieskończona. Pośród tej wielości mieszczą się więc zarówno te chłodne, jak i ciepłe. Na przykład niebieski we wnętrzach zwykle nie jest kolorem łatwym. Tu ułatwił sprawę wybór zasadniczej marki. O każdej porze  niebieski „Stone Blue” jest przyjazny i zachęcający do działania. A mimo to zawsze dystyngowany i „na swoim miejscu”. Do „Stone Blue” w części kuchennej ręcznie malowanymi listwami przypodłogowymi oraz drzwiami doprowadza niezwykła, przydymiona czerń „Railings”. Naszym zdaniem jest ona absolutnie niezwykła. Bo choć wiele osób z pewnością wie, że każdy kolor inaczej wygląda rano, inaczej wieczorem, zmienia się też w zależności od pory roku i towarzystwa innych kolorów to „Railings” odsłania tę magię w sposób wyjątkowo ewidentny dla każdego. I tak niekiedy „Railings” wydaje się brunatny, a kiedy indziej całkiem granatowy lub antracytowy. W sumie chyba najrzadziej wygląda na … czarny 😉 !

Odcienie niebieskiego i zielonego dają poczucie relaksu i spokoju, sprzyjają koncentracji. Delikatnie ożywiają wnętrza w naszej strefie klimatycznej. Z kolei czerń spaja wszystkie kolory. Nadaje też obiektywnej elegancji i ponadczasowości.

Metale… kolorowe

Ten projekt świetnie udowadnia, że miedź należy do …metali kolorowych. W dodatku czysta miedź zmienia się z czasem dzięki utlenianiu. Żyje swoim życiem i będzie dawać przyjemność odkrywania jej zmienności, która jest częstą wartością materiałów naturalnych. Tak samo olejowany dębowy parkiet będzie się zmieniał w miarę upływu czasu. Ale podobnie jak miedź niezmiennie pozostanie trwały i ponadczasowy.

Żywe obrazy

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich kolorów w tym mieszkaniu są witraże. Soczysty odcień turkusu, który buduje łazienkę również znajdziecie w witrażach. Turkusowy „Vardo” jest odważny i pobudzający – bo taką funkcję miał pełnić. Poranne wejście do łazienki ma stawiać domowników na nogi. „Vardo” podkreślony bielą i czernią ceramiki i kafli jest jednocześnie perfekcyjnym tłem dla czarno-miedzianej wanny, która była marzeniem Pani domu.

Czerwień pomaga

Wybór czerwieni jako koloru do sypialni może zaskoczyć. Ale głęboki i szlachetny odcień „Incardine”, który pojawił się zarówno na ścianach, jak i na suficie sypialni jest w pełni świadomy.

Czerwień w zależności od odcienia, pory dnia i oświetlenia będzie spełniała różne funkcje. Prawidłowo dobrana rano da energię i entuzjazm, a wieczorem sprawi, że sypialnia stanie się zaciszna i kameralna. A przy tym luksusowa.

Wybór kolorów do wnętrz ma ogromne znaczenie. Wpływają one na nasze emocje, zachowanie i samopoczucie. Odzwierciedlają naszą osobowość i styl. Odpowiednio wyselekcjonowane mogą inspirować, pobudzać do działania lub tonować i relaksować. Świadomy wybór kolorów to nie tylko kwestia estetyki, ale również sposób na stworzenie przestrzeni, która będzie wspierać nasze codzienne życie i dobre samopoczucie.

Projekt i nadzór: INNA Projekt

Fot.: Martyna Jabłońska – Makowska 

© 2024 INNA Projekt