Należę do:

Płytki ceglane z rodzinnej manufaktury. Rozmowa z Grzegorzem Rogińskim

Płytki ceglane

Czy w Polsce glina jest szerzej znana?

W zagranicznych filmach nierzadko widzimy, że bohaterowie z różnych powodów chodzą na zajęcia związane z pracą w glinie. 

W Polsce glina znana jest naprawdę bardzo dobrze. Istnieje ogromna ilość małych i średnich pracowni ceramicznych. Zajęcia z ceramiki prowadzone są bardzo często przez różne fundacje i stowarzyszenia, są one organizowane np. w szkołach i domach kultury.

Ceramikę traktuje się jako rodzaj terapii w zajęciach np. z osobami niepełnosprawnymi, znane są również pracownie działające w zakładach karnych. W naszym regionie bardzo znana pracownia jest prowadzona przez Fundację Sprawni Inaczej www.fsi.gda.pl

Czym zajmuje się wasza firma? Cegły? Płytki? Kształtki? Na zamówienie?

Nasza manufaktura, Dom Rustykalny, zajmuje się głównie produkcją płytek ceramicznych, czyli ceglanych, czyli glinianych :), zarówno podłogowych i ściennych, „surowych” jak i glazurowanych.

Na początku naszej działalności wykonywaliśmy również cegły pełne oraz kształtki ceramiczne. Z biegiem czasu dokonaliśmy pewnej specjalizacji: sami produkujemy głównie płytki (czy też terakotę), natomiast produkcję dużych i bardzo dużych elementów zlecamy naszym zaufanym partnerom.

Ponieważ na rynku jesteśmy od roku 1989 wypracowaliśmy przez ten czas odpowiednie kontakty i wiedzę, a także wzajemne zaufanie z naszymi podwykonawcami. Niektórzy z nich swoją siedzibę mają poza naszym krajem: w Hiszpanii i w Maroko.

Czy produkujecie na zamówienie?

Tak, oczywiście w granicach naszych całkiem szerokich możliwości. Jesteśmy w stanie wykonać zarówno specjalne kształty płytek ceramicznych jak i zastosować specjalne kolory szkliwa. Również jesteśmy w stanie pomóc w projektowaniu i zlecić wykonanie płytek cementowych ze specjalnymi wzorami oraz koordynować ich wykonanie w Maroko.  

Natomiast zawsze podkreślam, że w ceramice czas jest niezbędnym składnikiem, należy pamiętać, że proces wykonania płytki może wynosić 1,5 do 3 miesięcy (w szczególnych sytuacjach).

Czy te materiały skądś sprowadzacie – nie obraźcie się – może Chiny?

Nie, nie sprowadzamy naszych produktów z Chin, czy bardzo popularnego obecnie Wietnamu. Jesteśmy przywiązani do myślenia o produkcie jak i ludziach, którzy go wykonują. W naszej ofercie mamy wyraźny podział na to co produkujemy sami i na to co jest sprowadzane. 

Zawsze wskazujemy miejsca, z których pochodzi nasza oferta. Jednak, jeżeli chodzi konkretnie o płytki z naturalnej terakoty, 100% produkcji wykonywanej jest w naszej pracowni. 

Bardzo ważny jest tu surowiec, masę ceramiczną pozyskujemy z dużych fabryk ceramiki zlokalizowanych w Polsce – jest to bardzo ważna gwarancja wysokiej jakości naszych płytek. Pozostałe produkty dostępne w naszej ofercie są sprowadzane z Maroka, Hiszpanii i Niemiec. Nie ukrywam , że preferujemy wyroby rzemieślnicze, z manufaktur ale też dostosowujemy się do potrzeb klientów i cały czas szukamy dla nich nowych ciekawych rzeczy.

Jak wygląda produkcja? Co to znaczy „ręcznie formowana”? Lepiona w rękach jak plastelina?

Prawie że :)) Na początku naszej przygody nasze wyroby powstawały prawie bez żadnego udziału narzędzi mechanicznych, jednak obecnie wraz z rozwojem i wzrostem doświadczenia korzystamy z różnych metod formowania (i urządzeń temu służących): niektóre wyroby są formowane ręcznie, a niektóre „pół” ręcznie – dopasowujemy metodę do końcowego efektu jaki chcemy uzyskać.

Wasza przygoda z gliną to przypadek? Od jak dawna Wy zajmujecie się gliną?

Nasza przygoda z gliną trwa już dwa pokolenia :). Jednak wyroby związane z ochroną zabytków i szerzej z budowlanymi materiałami wykończeniowymi zaczęliśmy wykonywać trochę przypadkiem.

Potrzeba tego typu materiałów „wyszła” od środowiska związanego z ochroną i konserwacją zabytków. Chodziło o wykonywanie małych ilości detali ceramicznych, które miałyby charakter oryginalny – czyli pracy ręcznej oraz właściwego (nieprzemysłowego) wypału. (Szybko okazało się, że nie są to sprawy proste…)

Cegła to taki „gotycki” materiał. Czy Wasze cegły wykorzystywane są tylko w budynkach współcześnie budowanych?

Należy dokonać małego rozróżnienia – określenie „cegła gotycka” odnosi się w praktyce raczej do dużego formatu takiej cegły i w dalszej kolejności do tego, czy jest to cegła formowana ręcznie, czy maszynowo.

Jeżeli wykonujemy cegłę ręcznie, ale w formacie standardowej cegły budowlanej, to nie nazywamy jej już gotycką, a  wygląda ona bardzo podobnie jak cegła gotycka. Z kolei cegła maszynowa, ale duża nadal będzie funkcjonowała jako cegła gotycka.

Dostarczane przez nas duże cegły gotyckie są użyte w bardzo wielu obiektach objętych nadzorem konserwatorskim, m.in. na Zamku w Gniewie, Zamku w Malborku, kościołach św Jana , św. Katarzyny w Gdańsku.

Z kolei cegły w formacie standardowym zastosowano w bardzo wielu realizacjach współczesnego budownictwa. Oczywiście jest to podział bardzo ogólny i uproszczony.

Czy cegła to materiał wykorzystywany tylko w klimatach rustykalnych?

Oczywiście nie! Surowa ceramika (w tym różnego typu cegły i licówki) bardzo dobrze pasuje do stylistyki loftowej i industrialnej. Nasze wyroby są również wykorzystywane przez deweloperów w projektach o nowoczesnej stylistyce.

Formaty i kształty - Z podróży po Francji pamiętam cegłę na podłodze. To były wielokątne płytki. Czy to jest częsty materiał w europejskich wnętrzach?

Tu musimy doprecyzować – to jest trochę nieadekwatne stwierdzenie „cegła na podłodze”.

W Polsce nie do końca istnieje świadomość różnicy pomiędzy zwykłą cegłą (lub płytką ciętą z cegły), a surową płytką ceramiczną, która została wyprodukowana od początku jako płytka podłogowa. W Polsce funkcjonuje też określenie „terakota” lub „płytki z terakoty” – określenia te są bardziej adekwatne.

Właśnie taką, stricte podłogową płytką jest francuska płytka TOMETTE. Płytki TOMETTE występują bardzo często we Francji (i w Europie), są one bardzo popularne! Oczywiście można układać różne rodzaje cegieł na podłogach, w tym także cegieł, które pocięto w różne kształty np. sześciokąty, jednak należy zdawać sobie sprawę, że często płytki podłogowe typu TOMETTE mają kilka przewag nad zwykłymi cegłami. Przewagi te, to lepsze dostosowanie płytek do współczesnych materiałów montażowych oraz lepsze parametry wytrzymałościowo-jakościowe.

Widzę u was różne kolory płytek. Aż trudno mi się zdecydować, który najbardziej mi się podoba. Jakie macie możliwości kolorystyczne?

Kolor w ceramice wynika z dwóch rzeczy: składu chemicznego surowca (czyli gliny) oraz sposobu wypału. Ponieważ nie dodajemy barwników (i innych dodatków) do naszej masy ceramicznej, mogą wystąpić różnice w kolorze, które będą wynikać z jej innego składu – np. 5 lat temu złoże, z którego pozyskujemy surowiec miało inną strukturę niż obecnie. 

Sprawa druga to wypał, tu w zależności od temperatury i atmosfery można uzyskać różne odcienie kolorystyczne, przebarwienia. W naszym Warsztacie staramy się, żeby procesy były jak najbardziej zbliżone do naturalnych. 

Ogólnie zwykle proponujemy naszym klientom dwa rozwiązania: kolor prawie jednolity ceglany czerwony lub kolor mix (czyli niespodzianka) w tej wersji płytki uzyskują przebarwienia, cieniowania, czasem ciemne grafitowe lub czarne fragmenty. Można powiedzieć, że nie możemy wykonać dwóch identycznych realizacji :))).

Sama mam taras wyłożony cegłą z fugą piaskową i bardzo go lubię. Zamiatam go brzozową miotłą. Czy, jeżeli ma się w domu ceglaną podłogę, to trudno się ją sprząta? Mam na myśli fakturę.

Płytka lub cegła, która jest dobrej jakości i która została prawidłowo ułożona, zafugowana i zaimpregnowana jest materiałem bardzo przyjemnym i trwałym w eksploatacji. Nasi klienci otrzymują od nas zawsze propozycję różnego typu impregnatów i innych środków do cegły i terakoty. Zestaw preparatów jest dopasowywany za każdym razem indywidualnie do konkretnych potrzeb i uwarunkowań. Polecamy także naszego bloga (https://blog.domrustykalny.pl/) na którym umieszczamy informacje, które mogą pomóc użytkownikom podłóg ceglanych. 

Sam użytkuję codziennie podłogę z surowej terakoty COTTO w domu i muszę powiedzieć, że jest niesamowicie przyjemna dla stóp i dla oka, świetnie nagrzewa się od słońca. I co bardzo ważne jest niesamowicie odporna na różne sytuacje życia codziennego, nawet te nietypowe w wykonaniu dzieci;). Nie wymaga też w codziennym użytkowaniu szczególnej pielęgnacji, aby zachwycać swoim wyglądem.

A co się dzieje jeżeli na ceglaną podłogę wyleje się woda?

Ogólnie nic strasznego :)), ale… Jeżeli podłoga ceglana w ogóle nie była zaimpregnowana, to woda po prostu w nią wsiąknie i następnie wyschnie. Jeżeli proces będzie się regularnie powtarzał np. poprzez mopowanie wówczas woda będzie rozpuszczała brud i kurz, taki osad będzie stopniowo wsiąkał w materiał i z czasem powstanie tzw. patyna (czyli zakonserwowany brud…). Jeżeli oprócz wody na płytkę będą działały substancje zawierające tłuszcz wówczas taka „patyna” będzie „ściągać” i przyklejać brud i kurz z otoczenia.

Co jest ważne? Im mniej płytka będzie nasiąkliwa (chodzi o stan przed jakąkolwiek impregnacją) tym lepiej. Produkowane przez nas płytki terakotowe mają nasiąkliwość ok 6%, w szczególnych przypadkach schodzimy do zaledwie 3%.

Standardowa cegła ma nasiąkliwość ok 20-25%, cegły ręcznie formowane ok 30- 35% – widać tu, że różnica między płytką, a cegłą jest kolosalna. Należy dodać, że każde cięcie, czy mechaniczne szlifowanie cegły (lub dachówki) odsłania pory materiału i dodatkowo znacznie zwiększa jego nasiąkliwość – w sytuacji np. gdy na podłodze zastosujemy płytki cięte ze środków cegły i ułożone stroną ciętą do góry, to nasiąkliwość takiego materiału będzie ogromna i często nawet nie da się go doczyścić po ułożeniu, jeszcze przed jakimkolwiek użytkowaniem.

Oczywiście zaimpregnować można wszystko, jednak materiały bardzo nasiąkliwe wymagają znacznie większej ilości preparatów i są dużo bardziej problematyczne w pielęgnacji i czyszczeniu w dłuższym okresie czasu. Tak jak wspomniałem wcześniej, są one także dużo trudniejsze w montażu (problemy z fugowaniem)

A jeśli cegłę czymś skutecznie zaplamię to czy można plamę zeszlifować?

No i tu powracamy do powyższego – jeżeli płytka jest dobrej jakości i nawet nie została w ogóle zaimpregnowana, to uda się ją doczyścić odpowiednimi preparatami. Płytka dobra i dodatkowo właściwie zaimpregnowana, nie zaplami się lub będzie bardzo łatwa do wytarcia (nawet samą wodą). Natomiast z materiałem wysoko nasiąkliwym będą problemy. Pamiętajmy, że szlifowanie to ostateczność, nie zawsze daje ono dobre rezultaty. Przed podjęciem decyzji o szlifowaniu cegły należy wypróbować czyszczących środków chemicznych. Zawsze staramy się doradzać ludziom z podobnymi problemami, czasem też pośredniczymy w kontaktach z profesjonalnymi „czyścicielami” podłóg ceglanych. Muszę powiedzieć, że udało się nam uratować wiele podłóg ceglanych, takich trochę źle wykonanych i takich już nakruszonych zębem czasu.

Faktury – W waszej ofercie widzę cegły o różnych fakturach. Możecie je scharakteryzować?

Płytki podłogowe oferujemy w dwóch podstawowych rodzajach faktur, rozróżniamy je pod następującymi nazwami:

  • Terakota Gotycka – powierzchnia całkowicie ręcznie formowana, zawiera zgnioty i podobne efekty, jest nieco krzywa i ogólnie bardzo rustykalna w stylu.
  • Płytki Cotto – powierzchnia gładka, płytki dość proste, w tym rodzaju płytek bardzo dobrze prezentują się różne kształty np. sześciokąty, czy rozwiązania mozaikowe. Ten rodzaj polecany jest przez nas do pomieszczeń o dużych powierzchniach: muzeów, kościołów, pałaców, etc…
 
 
Przydatne linki:

Spis treści

Pozostałe wpisy

Aranżacja wnętrza kuchni z salonem

Jak urządzić kuchnię z salonem

W nowych mieszkaniach i domach kuchnia otwarta jest od lat najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Wcześniej nie do pomyślenia było eksponowanie kuchennego rozgardiaszu. Równie niedopuszczalne były snujące

Czytaj więcej »
© 2024 INNA Projekt