Należę do:

Jak zaprojektować sypialnię

jak urządzić sypialnię, przytulne wnętrze: zestawione ze sobą dwa łóżka kontynentalne jednoosobowe, za łóżkami czarna boazeria, nad nią czarna półka, na półce zestaw kilku czarno-białych fotografii o różnorodnej tematyce, szaro-niebieska ściana w tle; projekt sypialni dla mężczyzny

Mam znajomą, która uwielbia podróże i zwiedziła już niemal cały świat. Z przyjemnością słucham jej opowieści, zwłaszcza, że różnią się od tych znanych z turystycznych folderów. Twierdzi na przykład, że najpiękniejsze plaże nie znajdują się w Brazylii czy Australii, ale u nas, w Juracie. Nowy Jork jednak kocha bezapelacyjnie – i to nie tylko za jego atmosferę i atrakcje, ale również za „najlepszy sen”, jaki tam miała. W małym pensjonacie, gdzie sypialnia była urządzona w taki sposób, że mimo zgiełku miasta wyspała się idealnie i odpoczęła jak nigdzie indziej.

Bo najlepszy efekt wynika z prostych rzeczy, które najzwyczajniej w świecie dobrze działają.

Jednak zaprojektowanie tych prostych rzeczy jest trudniejsze niż się wydaje.

Jak urządzić sypialnię – po pierwsze funkcjonalnie

W każdej sypialni niezbędna jest prywatność, bo miejsce, w którym się śpi jest najbardziej osobistą przestrzenią w domu. Dlatego szczególnie ważne jest, by dopasować ją do swoich potrzeb, przyzwyczajeń i gustu.

Elementami, o które należy zadbać planując strefę nocnego wypoczynku są funkcjonalność i nastrój.

Jakie łóżko do sypialni

Łóżko w sypialni jest najważniejsze. Idealnie jeśli z dostępem z obu stron.

Materac to podstawa zdrowego snu

Wymiar materaca często jest kompromisem między marzeniami, a wielkością pomieszczenia. Jeśli wskutek obijania się o kanty dużego łóżka wychodzisz z sypialni z nowymi siniakami to warto zastanowić się nad rozmiarem mebla.

Przejście o szerokości 80cm jest idealne, choć w mieszkaniach deweloperskich centymetrów jest zwykle mniej. Dlatego kluczowe jest realistyczne podejście do wielkości pomieszczenia i wybranie proporcjonalnego materaca, jak również rodzaju łóżka, który niepotrzebnie nie zabiera przestrzeni.

Priorytetowe są jednak własne upodobania. Dlatego jeśli sypialnia jest mała, ale nie chcesz rezygnować z wielkości materaca to świadomie zdecyduj o zmniejszeniu komfortu przejścia lub po prostu przysuń łóżko jedną stroną do ściany.

Na jakość snu wpływa wypełnienie materaca. Najlepsze są naturalne materiały, takie jak lateks i pianka. Wiele osób świetnie śpi na materacach ze sprężynami kieszeniowymi.

Ostatecznie wybór zależy od preferencji – warto kilkukrotnie przetestować materac w sklepie i nie krępując się pytać o możliwość dłuższego poleżenia na nim.

Naturalne materiały najlepsze do sypialni

W otoczeniu drewnianych detali i naturalnych tkanin poczujesz się lepiej.

Zadbaj o odpowiednie dla Ciebie przykrycie. Niektórym w zaśnięciu może pomóc cięższy pled z grubej bawełny. Inni lepiej zasypiają pod przykryciem lekkim jak puch.

projekt sypialni w stylu eko: sosnowa boazeria na ścianie, malowana na biało, płócienne zasłony w oknach, poduszki robione na drutach, gruba narzuta - pled, puszyste dywany i oczywiście wygodne łóżko

Stoliki nocne

Nie ma kategorycznych zasad co do stolików nocnych. Czy będzie to ozdobna szafeczka z szufladkami, czy prosta półka lub pieniek z lasu – ważne, by przed snem można tam było odłożyć książkę, kubek czy telefon.

dwa fragmenty sypialni - wezgłowie łóżka wykonane z tkaniny w szkocką kratę w odcieniach granatu, rama wezgłowia tapicerowana jednolitą granatową tkaniną ; przy łóżku stolik nocny ze złoceniem; na stoliku granatowa lampka nocna; stoliki nocne dostosowane do stylu wnętrza po obu stronach łóżka, ciemne i jasne kolory w aranżacji wnętrza

Po dwóch stronach łóżka wcale nie musi stać komplet stolików. Może być tak, że mąż będzie potrzebować szafki lub półki dla odłożenia kilku równocześnie czytanych książek, a żona – małego blaciku dla czytnika e-booków.

ściana za łóżkiem z boazerii z kasetonów; kinkiety; stolik nocny z drewna; bo mała sypialnia to nie tylko łóżko metalowe w aranżacji wnętrza

Przechowywanie w sypialni

O tym jakie sposoby przechowywania wybierzesz chcąc urządzić sypialnię zdecydują przestrzeń, budżet i przyzwyczajenia. Niezmienny pozostaje fakt, że bazą dla poczucia spokoju i odprężenia jest porządek.

W obszernej strefie prywatnej mile widzianym rozwiązaniem jest pojemna garderoba.

Gdy jednak bardziej zależy Ci na charakterze to w aranżacji sypialni rozważ wolno stojące szafę i komodę. Na efekt wizualny szczególnie dobrze wpłyną meble z litego drewna.

Łazienka w sypialni

Komfort sypialni dodatkowo podnosi wzbogacenie tej najbardziej prywatnej przestrzeni nie tylko o  odrębną garderobę ale też łazienkę.

sypialnia z prywatną łazienką; projekt sypialni w Gdańsku w stylu rustykalnym, drzwi przesuwane Reno - jak urządzić sypialnię - stylowe drzwi przesuwne, przytulny klimat

Jeśli te pomieszczenia dostępne są wyłącznie od strony sypialni to można pokusić się o specjalne rozwiązania, jak symboliczne oddzielenie łazienki.

projekt sypialni z łazienką za szybą; sypialnia połączona z łazienką; strefa łazienkowa w sypialni; Łazienka oświetlenie z naturalnego światła sprzyjają relaksowi

Nastrój ważnym celem w aranżacji sypialni

Funkcją sypialni jest tonowanie. Na pewno wątpliwości nie ma w kwestii faktur: wyciszają powierzchnie matowe, aksamitne, przytulne. Unikać należy połysku i blasku. Ale to jak odbieramy wnętrze zależy od naszego temperamentu. Na osobę energiczną i żywiołową dane miejsce wpłynie inaczej niż na refleksyjną i spokojną. Może się okazać, że osobę dynamiczną odpowiednia aranżacja sypialni w ciemniejszej palecie barw wyciszy skuteczniej niż jasna przestrzeń.

podświetlenie nad łóżkiem; fragment sypialni w ciemnych kolorach; czarna boazeria zwieńczona półką; pod półką czarny kinkiet regulowany ze światłem kierowanym, do czytania, na półce grafika w wąskiej, czarnej ramce, ściana malowana na szaro-niebieski kolor; wybierając łóżko pamiętaj o spójnym oświetleniu

Ale ponieważ każdy z nas jest inny to uogólnienia są dobre na początku. Urządzając sypialnię szybko trzeba zastanowić się nad własnymi doświadczeniami i przypomnieć sobie, jakie rozwiązania nam przynoszą odprężenie.

Jakie kolory wybrać do swojej sypialni

sypialna w odcieniach szarości, okno osłonięte zasłonami, szare wezgłowie łóżka, ściana z ramkami ze sztukaterii, gruba narzuta na łóżku

Do niedawna niemal wyłącznym wyborem w aranżacji sypialni były jasne, neutralne kolory.

Ale również faktem jest, że przytulny nastrój da aranżacja sypialni za pomocą kolorów ciemniejszych, głębokich. Intensywne odcienie mogą jednak za bardzo pochłaniać światło i spowodować, że sypialnia okaże się przytłaczająca i optycznie mniejsza.

Kolor na ściany należy dobierać z uwzględnieniem stron świata. W sypialni lepiej zachować ostrożność z jaskrawą bielą. Pomalowany nią pokój, którego okno wychodzi na północ ma prawo wypełnić się zimnym, ponurym światłem. W takim przypadku niekorzystny efekt zniweluje farba w cieplejszym odcieniu.

W ogóle jaskrawe barwy są w sypialni ryzykowne. Ale to nie znaczy, że koniecznie trzeba z nich rezygnować. Tym bardziej, że dbając o uzyskanie efektu spokoju i wyciszenia można niechcący otrzeć się o monotonię i nudę. Poranny nastrój w stonowanej sypialni poprawią kolorowe dodatki.

kolorowa sypialnia w lekkiej stylistyce: seledynowa ściana, podłoga z klepki dębowej, z sufitu zwisa lampa z wielościennym abażurem wykonanym z czarnego sznurka, szare łóżko tapicerowane, nad łóżkiem dwa czarne kinkiety regulowane i dwie kolorowe grafiki w białych ramach

Przypominamy również naszą realizację , która zaprzecza temu, że sypialnia powinna być spokojna. Najważniejsze jest to, by przestrzeń odpowiadała gustom użytkowników.

sypialnia z czerwoną ścianą i czerwoną narzutą; kolory poduszek na łóżku z odcieniami niebieskiego i złota, kinkiety nad łóżkiem

Aranżacja sypialni – dekoracje okienne

Ilość światła jakie wpada do sypialni przez okna wpływa na jakość snu. Dlatego tak istotny jest dobór dekoracji okiennych. Ponadto należy wziąć pod uwagę kwestię prywatności. Jeśli jesteś osobą, która uwielbia przejrzyste woale to pamiętaj, że co dzień będzie Cię budzić poranny blask.

Ale firany zapewnią intymność tylko za dnia, bo w nocy, gdy sypialnię rozświetla się światłem lamp użytkownik jest całkowicie widoczny z zewnątrz. Rozwiązaniem jest albo podszycie firany podszewką zaciemniającą, albo dodanie nieprzeziernych zasłon. Zwłaszcza te ciężkie, aksamitne nie tylko skutecznie zaciemnią przestrzeń, ale dodatkowo budują nastrój odprężenia i przytulności.

Trikiem, które architekci wnętrz chętnie stosują w aranżacji sypialni są rolety rzymskie w parze z firanami bądź zasłonami.

Gdy zależy nam na tym, by nie zabierać miejsca, zwłaszcza w małej sypialni warto jest zastosować rolety plisowane lub żaluzje. Zwłaszcza te drewniane dobrze sprawdzają się w przestrzeni prywatnej, tym bardziej, że mogą zostać pomalowane na przykład na biało.

projekt sypialni, dwuosobowe łóżko z lnianym wezgłowiem typu "pillows", biała narzuta z grubo tkanej bawełny, opadająca na podłogę; podłoga z desek warstwowych dębowych w wybarwieniu naturalnym, w oknie żaluzja drewniana malowana na biało na płóciennych taśmach, na suficie biała lampa SLamp, za łózkiem ściana wyłożona kasetonową boazerią z drewna malowanego na biało; realizacja projektu w Gdańsku

Z kolei stylowa aranżacja sypialni to okna zaciemniane pełnowymiarowymi drewnianymi okiennicami wewnętrznymi typu „shutters”. Oprócz funkcjonalności ich wyjątkowość polega na śródziemnomorskim nastroju jaki wprowadzają do wnętrz.

Dobrze urządzić sypialnię to zapewnić ciszę

Sypialnia to wnętrze, którego wartość szczególnie docenisz gdy zapanujesz nad dźwiękiem. Bo gdy po zamknięciu drzwi odseparujesz się od zgiełku dnia to właśnie cisza umożliwi wypoczynek i regenerację.

Efekt pożądanego w sypialni wygłuszenia zapoczątkowuje miękka pościel, poduchy i narzuty. Dodaj do tego tapicerowane wezgłowie, wspomniane wyżej aksamitne zasłony i dywan lub wykładzinę na podłodze, a przestępując próg sypialni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wejdziesz w strefę odprężenia i snu.

zestawienie kilkunastu typów tapicerowanych wezgłowi łóżek wezgłowia pikowane, stebnowane, w róznych kolorach i kształtach; wezgłowia łózek z pracowni tapicerskiej, wszystkie na wymiar i według projektu

Gdy ze względu na alergię ilość tkanin trzeba minimalizować to akustykę poprawią elementy rozpraszające dźwięki, jak ramki ze sztukaterii, drewniana, kasetonowa boazeria na ścianie i nie gładkie, ale ramowo-płycinowe fronty mebli.

fragment sypialni: łóżko z wezgłowiem z niebieskiego welury, stebnowane i zdobione gwoźdźmi tapicerskimi; za łóżkiem na ścianie kasetony ze sztukaterii; ściana malowana na jasno szary kolor; nad łóżkiem dwa kinkiety do czytania; w kolorze szczotkowanego złota

Lampy i instalacja elektryczna w sypialni

Odpowiednie oświetlenie w sypialni sprzyja zasypianiu, odpoczynkowi i podkreśla kolory wnętrza. Kluczowa jest temperatura barwowa źródeł światła, bo prawidłowo dobrana pomoże nam podążać za naturalnym rytmem dnia. W sypialni najlepiej sprawdzi się ciepłe światło o wartości 2700K-3000K, które działa relaksująco. Światło o temperaturze powyżej 4000K pobudza i jest zalecane do pracy.

Nowoczesna sypialnia to na przykład technologia Tunable-White umożliwiająca płynną zmianę temperatury barwowej światła.

W Inna Projekt stosujemy rozproszone i odbite oświetlenie, np. za pomocą sztukaterii z taśmami LED, co w połączeniu ze ściemniaczami tworzy przytulną atmosferę

Włączniki i gniazdka w sypialni

Ściemniacze są elementem polecanym do sypialni przez architektów wnętrz. Aby je zastosować  należy na wczesnym etapie projektowania wybrać docelowe lampy.

Innym sposobem na załączanie światła w sypialni jest użycie łączników schodowych – obok drzwi oraz nad stolikiem nocnym.

Do kompletu dobrze jest tu dodać również gniazdka oraz lampkę. Może ona zwisać z sufitu lub stać na stoliku.

dwa łóżka zestawione ze sobą w sypialni w stylu tradycyjnym; wezgłowia drewniane, malowane na jasnooliwkowy kolor; obok łózka stolik nocny - szafka nocna; na stoliku lampka mosiężna z różowym abażurem; na ścianie tradycyjna drukowana tapeta z motywem zielnika

Lampki do czytania w łóżku

Lampki do czytania w łóżku najlepiej zamontować nad wezgłowiem lub obok, wybierając modele regulowane. Niektóre mają wbudowany włącznik, a czasem także półkę na telefon i port USB do ładowania.

W aranżacji sypialni najlepiej wybrać oprawy o wąskim kącie świecenia i niewielkim strumieniu świetlnym, by nie przeszkadzać osobie śpiącej obok, a temperaturę światła dopasować do swoich nawyków. Dla relaksu i szybszego zasypiania zalecane jest światło o barwie 2700K, a dla dłuższego czytania – 4000K, które sprzyja koncentracji i dostrzeganiu detali.

biały, regulowany kinkiet do czytania nad łóżkiem w sypialni, złoty środek; kinkiet wisi na ścianie wykonanej z drewnianej boazerii malowanej na biało

Aranżacja sypialni – błędów pomoże uniknąć  feng-shui i vastu shastra

Starochińska sztuka feng-shui i indyjska vastu shastra opierają się na ludzkich atawistycznych zachowaniach. Oto kilka zaczerpniętych z nich wskazówek, które pomogą urządzić sypialnię:

  • łóżko ustaw tak, by widzieć zarówno drzwi jak i okno; to zwiększy poczucie bezpieczeństwa

  • porządek buduje poczucie spokoju.

  • lustra stosuj z rozwagą – powieszenie lustra zwłaszcza naprzeciwko łóżka u większości ludzi wzmaga poczucie zagrożenia.

  • mocne kolory ścian stosuj świadomie i z umiarem

  • unikaj połysku i twardych powierzchni, które zwielokrotniają dźwięki wywołując męczący hałas.

  • ostre narożniki nie są zasadne w sypialni; zmiękcz je roślinami, które są korzystne zarówno wizualnie, jak i zdrowotnie

Jak urządzić małą sypialnię

W małej sypialni dbaj o porządek, który sprzyja spokojnej atmosferze.

Optycznie połącz przestrzeń z balkonem, np. poprzez podobną podłogę i rośliny w donicach. To powiększy wnętrze.

Łóżko kontynentalne nie zajmie zbędnych centymetrów, a jeśli masz miejsce, stwórz siedzisko pod oknem – to ulubione miejsce domowników i kotów.

siedzisko tapicerowane na parapecie okna

Przytulna sypialnia to miękkie poduchy, naturalne tkaniny i rośliny.

W małej sypialni zamiast lamp stojących na stolikach nocnych zamontuj do czytania kinkiety przy łóżku.

Rozważ ustawienie okrągłych bądź owalnych stolików nocnych. Unikniesz wówczas ostrych kantów, o które łatwo się obić w niewielkiej przestrzeni.

Mała sypialnia wymaga dyscypliny, dlatego dobrze dopasuj wielkość materaca i ramy łóżka do dostępnej przestrzeni.

By funkcjonalnie urządzić małą sypialnię i maksymalnie wykorzystać każdy centymetry zamów szafę na wymiar. Pamiętaj, że fronty przesuwane w każdej sypialni zajmą mniej miejsca niż rozwieralne.

fragment sypialni w szarych kolorach: łózko z płóciennym wezgłowiem, szare ściany zrobione sztukaterią i szafa wnękowa z drzwiami przesuwanymi, z frezem, malowana na szaro ze wstawką z lustra; lampka- kulka przy łóżku zwisająca

Małe sypialnie należy wyposażać w rolety plisowane lub żaluzje – to oszczędza miejsce.

realizacja sypialni w Gdyni, na pierwszym planie łóżko z wezgłowiem "z uszami", wykonane z niebieskiego weluru i zdobione gwoźdźmi tapicerskimi, za łóżkiem na ścianie kasetony ze sztukaterii, ściany malowane na jasnoszary kolor, z sufitu zwieszone na różnych wysokościach trzy lampki z abażurami z białych piórek

Swoją sypialnię wyposaż w pościel doskonałej jakości. Luksusowe tkaniny i wygodne poduszki sprawią, że niewielkie wymiary pokoju staną się mniej ważne.

Przytulna sypialnia na poddaszu

Poddasza bywają malownicze na wizualizacjach, ale w realu są kłopotliwe, ponieważ odbierają sporo funkcjonalności. Również Feng Shui odradza ustawianie łóżek pod skosami.

Jeśli jednak musisz urządzić sypialnię pod skosami to dołóż szczególnych starań, by była piękna i funkcjonalna Dobrze jest odciągnąć uwagę od kłopotu jakim są skosy i przekierować ją na atrakcyjny widok za oknem, unikatowe dekoracje czy szlachetne dodatki.

stylowa i klimatyczna sypialnia na poddaszu; projekt wnętrz sypialni wykonany do rezydencji z wieloma sypialniami w różnych stylach; na skosie malowanym na ciemny kolor galeria obrazów w drewnianych ramach; na ścianie kolankowej za łóżkiem boazeria malowana kremową farbą; na podłodze jasna wykładzina dywanowa i dywanik przed łóżkiem; fotel tapicerowany i drzwi balkonowe

Jak urządzić sypialnię by dobrze odpoczywać

Podsumowując, urządzanie sypialni nie musi być ani skomplikowane, ani kosztowne.

Kluczowe jest stworzenie przestrzeni, w której nic nie zakłóci komfortu wypoczynku, sprzyjając regeneracji po całym dniu.

Zdjęcia: Martyna Jabłońska – Makowska, Tom Kurek, Karol Stańczak,  Marek Wierzbicki,

Spis treści

Pozostałe wpisy

© 2024 INNA Projekt