Należę do:

Jak urządzić małe mieszkanie 40 m? Kompleksowa aranżacja mieszkania

Jak urządzić małe mieszkanie. Niebieska aksamitna, pikowana sofa, dębowa klepka na podłodze,, dwa okrągłę stoliki z kamiennymi blatami, zabudowa z półkami i miejscem na telewizor, okno narożne.

Podstawy aranżacji małego mieszkania

Ostatnio nasza dawna Klientka opowiedziała nam o tym co usłyszała, gdy na weekend przyjechała do niej znajoma. Drugiego dnia pobytu, odpoczywając na sofie i błądząc wzrokiem po salonie znajoma stwierdziła „Wiesz, widać, że tu u ciebie wszystko jest dokładnie przemyślane”. Gdy Klientka nam to zrelacjonowała było nam tym bardziej miło, że rozmowa odbywała się w gdańskiej kawalerce. A dobrze urządzić małe mieszkanie to wyzwanie.

Aranżacja wnętrz w Gdańsku. kawalerka. Salon połączony z kuchnią i jadalnią. Zestaw funkcjonalnych mebli to podstawa wygody w małym mieszkaniu
Projekt kuchni, który realizuje funkcjonalne połączenie funkcji z jadalnią i salonem

Więcej zdjęć z tego mieszkania znajdziesz w linku na końcu wpisu*.

Bo aby funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie, musimy szczególnie dokładnie zaplanować przestrzeń i funkcje pomieszczeń, gdyż tu nie ma miejsca na pomyłki.

Generalnie rzecz ujmując aranżując małą przestrzeń warto zastosować meble wielofunkcyjne, jasne kolory i rozwiązania optycznie powiększające wnętrza. Bardzo ważne jest również zachowanie dyscypliny stylistycznej, to znaczy świadomego i konsekwentnego poprzestania na wybranym stylu.

Na przykład warto postawić na minimalistyczny wystrój, który pomoże w ograniczeniu ilości małych elementów i tym samym zagraceniu małych pomieszczeń.

Strefa dzienna z nutą klasyki w aranżacji małego mieszkania - jasne kolory sofy, ścian, dywanu.
Minimalistyczne wnętrze - zwróć uwagę, by ilość mebli była niewielka

Jednak jeśli szukasz inspiracji to możesz zacząć od stylu skandynawskiego, który jest wygodnym połączeniem minimalizmu i klasyki.

W aranżacji małego mieszkania zacznij od stylu skandynawskiego. Drewniany parkiet, jasne ściany, minimalistyczne meble, naturalne tkaniny - pled na sofie, rośliny na parapecie.
Rozświetlenie pomieszczenia to ważny krok dla uzyskania efektu stylu skandynawskiego

Jeśli stylistykę „scandi” potraktujesz jako punkt wyjścia to z kolei możesz łatwo przechylić wystrój swojego wnętrza- na przykład mieszkania w bloku – tak w kierunku surowego minimalizmu, jak i ocieplić ją bardziej i pójść bardziej w stronę na przykład stylistyki „eko” lub „japandi”.

Najważniejsze, by w małym mieszkaniu panowała stylistyczna harmonia .

Stylistyka japandi w projekcie małego mieszkania: naturalne elementy wystroju: żyrandol, puf, stolik, tkaniny, rośliny
Stoliki kawowe to detal podkreślający charakter wnętrza - projekt mieszkania w stylu japandi

Meble wielofunkcyjne na małym metrażu

Meble wielofunkcyjne są niezbędne w małych mieszkaniach, ponieważ pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Przykładami mebli wielofunkcyjnych są łóżka z pojemnikiem na pościel czy stoliki z szufladami. W małym mieszkaniu w aranżacji salonu dobrze jest nie przegapić rozkładanej sofy, czyli sofy z funkcją spania. Najlepszym wyborem będzie taka, która dodatkowo będzie miała także funkcję składowania pościeli.

Oczywiście by prawidłowo urządzić mieszkanie wybierając meble funkcjonalne nie należy rezygnować z estetyki i stylistyki pasującej do przyjętej w całym mieszkaniu.

Dobrze jest dążyć do tego, by meble wielofunkcyjne były wykorzystywane do tworzenia stref w mieszkaniu, np. strefy do pracy lub strefy wypoczynkowej. Fotel lub puf rozkładany to lepszy zakup niż mebel, który w salonie zajmie tyle samo miejsca, ale nie jest wyposażony w funkcję spania okazjonalnego.

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie, czyli czy plan musi być otwarty?

Aranżacja małego mieszkania wymaga starannego planowania i uwzględnienia indywidualnych potrzeb mieszkańców. A te są bardzo różne, tak samo jak wiele jest sposobów uzyskania efektu przestronności małego mieszkania.

Na przykład jedni twierdzą, że warto postawić na otwartą przestrzeń, bo daje to oddech i dzięki temu stwarza wrażenie mieszkania większego niż faktycznie. W wielu przypadkach na pewno jest to prawda. Jednak z naszej praktyki wynika również coś zgoła odwrotnego. Wielokrotnie obserwowałyśmy, że dobrze zaprojektowane małe mieszkanie wydaje się większe jeśli posiada wyraźnie zaznaczony podział podział na strefy funkcjonale ale także faktyczny podział przestrzeni. Przy czym najlepiej, jeśli są one uzyskiwane za pomocą elementów mobilnych lub ażurowych. Bardzo dobrym pomysłem są również drzwi przesuwne – albo naścienne, albo ukryte w ścianie.

Ciekawe pomysły na wydzielenie pomieszczenia w małym mieszkaniu. Drzwi dwuskrzydłowe, przesuwane na zewnętrznej szynie. Drewniany stół i krzesła. Rośliny. Na oknie białe, przezierne rolety rzymskie.

Strefy w małym mieszkaniu

Najłatwiej jest zwykle urządzić małe mieszkanie w taki sposób, by granica aneksu kuchennego była wykorzystana do stworzenia strefy jadalnej lub strefy wypoczynkowej.

Jednoprzestrzenna aranżacja jadalni, salonu i aneksu kuchennego. Detale klasyczne na suficie - sztukaterie, drewniana podłoga, lekkie, współczesne meble i lampy w głębi, na pierwszym planie aneks kuchenny.
Aneks kuchenny przechodzący w jadalnię i salon

Czasem zamykanie kuchni jest wskazane. Przy takim założeniu -gdy kuchnia ma być oddzielona- trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by zwłaszcza drzwi nie zabierały miejsca.

Otwarta kuchnia czy zamknięta - najważniejsze są funkcjonalne rozwiązania: przeszklone drzwi przesuwane ukryte w ścianie, duże okna, szyby w witrynach. W głębi kuchnia z czarnymi frontami na tle białych płytek z Delft.
Projekt kuchni i ukryte drzwi przesuwane z taflą wytrawianego szkła

Czy aranżacja małego mieszkania musi oznaczać jasne kolory

W małych mieszkaniach koniecznie trzeba dbać o właściwą proporcję kolorów. Na pewno nie popełni się błędu jeśli dostępną przestrzeń wypełni się odcieniami bieli, czy jasnych, subtelnych barw.

Na końcu wpisu znajdziesz link do galerii, na której widać małe mieszkanie utrzymane w jasnej kolorystyce.**

Ale nie trzeba unikać ciemnych kolorów, które choć w zbyt dużej ilości mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń to użyte we właściwych proporcjach dodadzą świeżości i dynamiki aranżacji mieszkania.

Aranżacja małego mieszkania – porady z podziałem na wnętrza

Małe mieszkanie będzie to zapewne przedpokój (wiatrołap), pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienka i mała sypialnia.

Strefa dzienna

Spójny wystrój aneksu kuchennego i pokoju dziennego dadzą poczucie jednej, większej przestrzeni – taka konsekwencja optyczne powiększy pokój dzienny.

Na granicy aneksu kuchennego może pojawić się kącik jadalniany z rozkładanym stołem, który na pewno przyda się gdy pojawi się więcej gości.

Otwarte półki to nie jest dobry pomysł na niewielkie mieszkanie. W szczupłej przestrzeni wrażenie przestronności uzyskuje się dzięki zamkniętym szafkom.

Otwartą kuchnię lepiej wyposażyć szafki zamknięte. Bałagan szczególnie nie jest wskazany na małej przestrzeni. W miarę możliwości dobrze jest strefy gotowania i zmywania usytuować tak żeby nie było ich widać z jadalni i części wypoczynkowej. Lepiej jest przecież przyjmować gości bez narażania ich na konieczność przyglądania się zawartości zlewu.

Sprzęt AGD powinien mieć jedną wspólną cechę: powinien być cichy. Na niewielkim metrażu niewiele jest bardziej kłopotliwych spraw niż niepotrzebny, męczący hałas. A w małym salonie połączonym z aneksem kuchennym na pewno będzie także wyciąg. Dobrze, by był on naprawdę cichy.

Aneks kuchenny to koniecznie cichy sprzęt AGD: na pierwszym planie fragment salonu, w głębki aneks kuchenny w bieli i czerni, z tyłu korytarz cały na granatowo, łącznie z sufitem. Podłoga z laminowanej jodełki dębowej.

Urządzić małe mieszkanie to znaczy zastosować w projekcie składane i rozkładane meble, jak fotele, krzesła, sofa i stół. Pamiętać przy tym warto, by elementy wyposażenia były lekkie. I oznacza to zarówno lekkość fizyczną, która umożliwi bezproblemowe przesunięcie stolika kawowego, by pozwolić na rozłożenie sofy, ale też lekkość optyczną, w tym ażurowe regaliki czy krzesła.

Sypialnia

Osobną sypialnię trzeba wygospodarować także w małym mieszkaniu. Bardzo wskazane jest tu łóżko z szufladami lub z pojemnikiem pod podnoszonym materacem (magazynowanie).

Szafa w sypialni to oczywista konieczność. Ale jeśli obok łóżka znajdzie się miejsce na małe mebelki do odłożenia książki czy telefonu to lepiej by była to komódka, a nie tylko stolik nocny. Wykorzystanie każdego dostępnego fragmentu mieszkania do przechowywania choćby drobiazgów to dobry pomysł.

Drewniana, ażurowa szafka nocna do przechowywania drobiazgów, blat mieści tackę na filiżankę herbaty i imbryk; naturalne tkaniny na łóżku; wezgłowie tapicerowane; jasne kolory

Aranżacja łazienki

W łazience ważna kwestia to znalezienie miejsca na łazienkowe drobiazgi. Oprócz komody pod umywalką na najpotrzebniejsze rzeczy dobrze jest zagospodarować szafką również przestrzeń nad obudową spłuczki sedesowej. To świetne miejsce na zapas papieru toaletowego. Może nawet zmieszczą się tam zapasowe ręczniki.

W łazience często decydujemy się na umieszczenie pralki. Warto wówczas pamiętać, że rozmiarów pralek jest sporo i zdecydować się na odpowiednio niewielką.

Przy urządzaniu wnętrza łazienki przypominamy, że optycznie powiększą łazienkę duże lustro i jasne kolory.

O czym lepiej nie zapominać gdy się chce urządzić małe mieszkanie

Funkcjonalność mieszkania wbrew pozorom zależy nie tyle od salonu, co od przestrzeni pomocniczych. Wygospodarowanie choćby niedużej szafki na mop, odkurzacz czy deskę do prasowania niebagatelnie podniesie komfort użytkowania nawet najmniejszego mieszkania w bloku. Dlatego dobrze jest pamiętać, by nawet przy niewielkim metrażu wszelkie zakamarki wykorzystać na użyteczne schowki.

Powiększenie wnętrza

Optyczne powiększenie wnętrza małego mieszkania może być osiągnięte poprzez wykorzystanie wizualnych sztuczek, takich jak jasne kolory, ujednolicona podłoga czy lustra. Te sztuczki sprawdzą się tak w nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym wnętrzu. 

Oświetlenie i lustra, czyli jak optycznie poprawić proporcje niedużego pomieszczenia Wąski korytarz - dębowa podłoga, jasne ściany i sufit, na ścianach wydzielone sztukaterią kasetony wypełnione oprawionymi w ciemne kolory czarno-białe zdjęcia. Zabawny mały fotelik w rogu.

A niewielkie nowoczesne mieszkanie wyda się obszerniejsze, gdy zbuduje je minimalistyczny wystrój.

Ze względów funkcjonalnych niezbędny jest w mieszkaniu podział stref na dzienną i prywatną, przy czym najlepiej gdy jedna przechodzi w drugą w sposób harmonijny i ujednolicony konsekwentną stylistyką, kolorystyką i doborem materiałów.

Jednak nie należy przez to rozumieć, że małe mieszkanie może być nudne. Jak każde powinno być bogate w interesujące, przyciągające uwagę i nadające charakter detale. Przy czym w aranżacji małego mieszkania trzeba zachować umiar i wyjątkową dyscyplinę, by mimo wielu funkcji i wielu elementów, którym trzeba znaleźć miejsce nie utonąć pod naporem różnorodności bodźców.

Dlatego warto postawić na meble, które są lekkie, ażurowe i nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Kolory – oczywistość w aranżacji mieszkania

Lekkości dodadzą również odpowiednie kolory. Jasne kolory ścian, jasne barwy mebli i podłóg dają efekt mieszkania pełnego powietrza, lekkości i przestrzeni.

Zwłaszcza w niektórych miejscach optyczne powiększenie wnętrza w małym mieszkaniu może być jednak również osiągnięte poprzez umiejętne wykorzystanie ciemnych kolorów. Na przykład zbyt krótki holik można optycznie wydłużyć jeśli tym samym ciemniejszym kolorem pomaluje się jedną, najdalszą ścianę wraz z sufitem.

Optyczne proporcje korytarza można poprawić za pomocą koloru. Schemat pokazujący korytarz z ciemnym sufitem i ciemnym odległym końcem

Linie pomogą urządzić małe mieszkanie

Prawidłowe operowanie liniami to z kolei graficzny sposób na modyfikowanie odczucia przestrzeni. Proporcje zbyt niskiego pokoju skutecznie poprawi tapeta w pionowe paski.

Pionowe linie poprawia proporcje niskiego pokoju. Schemat pokazujący, że pionowe linie na ścianach pokoju optycznie podwyższają pomieszczenie.

Aranżacja małego mieszkania – jak podłogi mogą pomóc

Także podłogi są miejscem, które w małym mieszkaniu daje sposobność do wielu pozytywnych działań. Operowanie jasnym drewnem czy płytkami to jeden aspekt, dzięki któremu podłoga może podnieść wrażenie przestronności. Ale warto też wiedzieć, że i układ elementów ma znaczenie. Kwadratowe płytki ułożone w wąskim korytarzu nie prosto lecz w karo optycznie „rozepchną” ściany, dzięki czemu przestrzeń wyda się szersza.

Odpowiedni układ podłogi poprawi aranżację korytarza. Schemat pokazujący, że gdy na podłodze położy się deski w poprzek lub płytki położy się w karo (diagonalnie) to korytarz wydaje się szerszy.

Więcej trików na temat poprawiania proporcji korytarza znajdziesz tu.

Gdy strefa dzienna jest mała często nie warto upierać się przy układaniu na podłodze płytek, podczas gdy w części wypoczynkowej drewna czy materiału drewnopodobnego. Podkreślanie granicy aneksu kuchennego lepiej się sprawdza przy większych przestrzeniach. Natomiast dobrym rozwiązaniem w aranżacji małego mieszkania może być ta sama posadzka na całej podłodze.

Projektowanie wnętrz, inspiracje i przykłady

Projektowanie wnętrz małego mieszkania wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak funkcjonalność, estetyka i indywidualne potrzeby mieszkańców. Projektując należy dążyć do tego, by mieszkanie dostosowane było do stylu życia mieszkańców i ich potrzeb.

Warto wybierać materiały i meble, które są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Trwałe i ponadczasowe meble będzie można w przyszłości zabrać do nowego mieszkania i w ten sposób nie tylko oszczędzić, ale zwłaszcza od razu uzyskać przytulne wnętrze , w którym mieszkaniec czuje się u siebie.

Inspiracje na aranżację małego mieszkania można znaleźć w wielu źródłach, takich jak strony internetowe, social media, ale też specjalistyczne pisma. Przykłady mieszkań można również znaleźć w galeriach i na stronach internetowych architektów i projektantów wnętrz .

Warto zwracać uwagę na przykłady, w których odnajdujesz odbicie również Twoich indywidualnych potrzeb i stylu życia.

* link do galerii

** link małe mieszkanie w jasnej kolorystyce

Zdjęcia: Tom Kurek, Marek Wierzbicki, INNA Projekt,

Zdjęcia i wizualizacje (w tym AI): Envato

Spis treści

Pozostałe wpisy

jak urządzić sypialnię, przytulne wnętrze: zestawione ze sobą dwa łóżka kontynentalne jednoosobowe, za łóżkami czarna boazeria, nad nią czarna półka, na półce zestaw kilku czarno-białych fotografii o różnorodnej tematyce, szaro-niebieska ściana w tle; projekt sypialni dla mężczyzny

Jak zaprojektować sypialnię

Mam znajomą, która uwielbia podróże i zwiedziła już niemal cały świat. Z przyjemnością słucham jej opowieści, zwłaszcza, że różnią się od tych znanych z turystycznych

Czytaj więcej »
© 2024 INNA Projekt