Należę do:

Jak urządzić kuchnię by była funkcjonalna?

fragment funkcjonalnej kuchni, białe płytki nad blatem, jasne szafki, dębowy blat, kuchenka ceramiczna z piekarnikiem

Jak urządzić kuchnię by była funkcjonalna?

W kuchni spędzamy wiele czasu przygotowując jedzenie, gotując i sprzątając. Często po kilka razy dziennie. Sprawdzone rady jak urządzić kuchnię by była funkcjonalna, jak w praktyce zastosować zasadę trójkąta roboczego i na co zwrócić uwagę by optymalnie wykorzystać przestrzeń są kluczowe, by praca stała się szybsza, bardziej przyjemna i bezpieczna.

Bo dobry projekt kuchni to podstawa. Dzięki niemu w twojej kuchni każdy drobiazg będzie stał gdzie trzeba, wystarczy miejsca na blatach roboczych, a po niezbędne produkty i naczynia sięgniesz bez wysiłku.

Jednak aby zaaranżować funkcjonalną kuchnię najpierw musisz uświadomić sobie dla kogo dokładnie ją projektujesz.

Dla kogo chcesz urządzić funkcjonalną kuchnię?

Podczas aranżacji kuchni skup się na potrzebach osób, które będą z niej korzystać. Ktoś kto uwielbia gotowanie będzie oczekiwał innych rozwiązań niż ten, kto spożywanie posiłków traktuje jako konieczność. Człowiek, który woli jadać poza domem chętniej zgodzi się na małą kuchnię i minimalną strefę zapasów niż rodzina z dziećmi. W dodatku dla młodej rodziny funkcjonalną kuchnię trzeba zaprojektować tak, by łatwo adaptowała się do zmiennych potrzeb. Ze względu na bezpieczeństwo najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie szafek w kształcie litery „U”, gdzie łatwiej jest monitorować jedno wejście. Z drugiej strony wiadomo, że gdy dzieci podrosną kuchnia z wyspą lub półwyspem stanie się centrum rodzinnego życia. Kuchnia z wyspą pozwala też na wygodne ukrycie wielu podręcznych akcesoriów.

Dokładnie przemyśl, jaki układ mebli kuchennych będzie najbardziej funkcjonalny dla ciebie.

Meble kuchenne w układach „L”, „I”, „II” oraz „U”

O układzie mebli zdecyduje usytuowanie wentylacji, okien, wejścia do kuchni, a także to czy jest ona oddzielnym pomieszczeniem, czy aneksem. I tak:

 • w małych kuchniach dobrze się sprawdzą szafki stojące w kształcie litery „L”

Kuchnia w kształcie litery "L". Szafki górne do sufitu.
Kuchnia w kształcie litery "L"
 • kuchnia w kształcie litery „U” to szafki ustawione wzdłuż trzech ścian

 • „II” – szafki stoją w dwóch równoległych liniach

 • do małych pomieszczeń nadaje się też ciąg szafek na jedną ścianę. Poszczególne sprzęty znajdują się tu w jednej linii tworząc układ „I”

Szafki na jednej ścianie w małej kuchni
Szafki kuchenne na jednej ścianie ("one wall kitchen")

Już wiesz dla kogo projektujesz i w jakim kształcie powinna zostać ustawiona zabudowa kuchenna? Świetnie! Teraz zdecyduj o miejscach, w których będą wykonywane poszczególne czynności.

5 stref w funkcjonalnej kuchni i co to jest trójkąt roboczy

Do przyrządzania posiłków potrzebujemy naczyń, produktów, ich umycia i rozdrobnienia, a na końcu obróbki cieplnej. Dlatego kuchnię tworzą:

 1. strefa zapasów, gdzie znajdzie się lodówka z zamrażarką i szafki na produkty spożywcze

 2. strefa przechowywania garnków i naczyń

 3. strefa zmywania ze zlewozmywakiem, miejscem gdzie obieramy warzywa i śmietnikiem

 4. strefa przygotowywania posiłków

 5. strefa gotowania (płyta grzewcza, piekarnik, mikrofalówka)

Jak widać w kuchni trzech najważniejszych sprzętów nie może zabraknąć. Wygodę w trakcie przygotowywania posiłków zapewni ustawienie lodówki, zlewu i kuchenki na planie trójkąta. Wówczas kuchnia zostanie zaprojektowana zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.

 

Trójkąt roboczy w kuchni
Trójkąt roboczy w kuchni

Funkcjonalną kuchnię trzeba w pobliżu kuchenki wyposażyć w szafkę na garnki i patelnie. A niedaleko stołu i zmywarki znaleźć miejsce na zastawę stołową.

Ciężkie talerze dobrze jest przechowywać w szufladach. W ogóle szuflady są niezbędnym elementem wygodnej kuchni. Zwłaszcza te wyposażone w system spowalniacza i samodomykacza, gdyż pozwalają na domknięcie szuflady biodrem, czyli nawet gdy ręce są zajęte. Minimum to jedna szuflada na sztućce, ale im więcej szuflad, tym lepiej, bo o komforcie decyduje łatwy dostęp do drobnych kuchennych akcesoriów. Dobrze też mieć miejsce na blachy do pieczenia czy stolnicę.

W kuchni typu „U” lub „L” przechowywanie garnków ułatwi zastosowanie specjalnego wyposażenia szafek narożnych. A produkty spożywcze wygodnie jest składować w szafkach z systemem „cargo”, bądź oddzielnie wyjeżdżających półek lub szuflad.

Jakie szuflady do kuchni
Funkcjonalną kuchnię warto wyposażyć w pojemny słupek

Blat roboczy i wyspa

Zasady trójkąta roboczego dotyczą również blatów rozdzielających zabudowę kuchenną.

Idealnie dopasowane blaty powinny uwzględniać wzrost użytkowników. Dlatego prawidłowa wysokość blatów to zarówno 85, jak i 92cm.

Również funkcja ma prawo wpływać na wysokość blatów – zlewozmywak lepiej mieć wyżej niż główny blat roboczy, więc w większych kuchniach blaty można zaplanować na różnych wysokościach.

Kuchnia z blatami na różnych wysokościach

W naszej kuchni zwróćmy uwagę na szerokość blatu między urządzeniami tworzącymi trójkąt roboczy. Optymalne odstępy wynoszą minimum 60cm. Jeśli brakuje ci blatu roboczego to poszukaj miejsca na zapasowy – wysuwany, bądź odkładany.

Blaty robocze mają najczęściej głębokość 60cm.

Grubość blatu nie wpływa na funkcjonalność. Za to nawis, który chroni szafki przed zalaniem powinien mieć 2-5 cm.

W aneksach kuchennych kłopotem bywa niewystarczająca ilość blatów. Najbardziej ergonomiczne będzie wtedy dodanie półwyspu na granicy kuchni i jadalni z salonem. Odpowiednio zaprojektowany półwysep może służyć zarówno do przygotowywania, jak i spożywania posiłków.

Aneks kuchenny w stylistyce klasycznej. Półwysep z miejscami do jedzenia. Wszystkie blaty robocze na tej samej wysokości
Aneks kuchenny w stylistyce klasycznej. Półwysep z miejscami do jedzenia.

A jeśli przestrzeni nie brakuje to warto postawić wyspę kuchenną, która tak tradycyjną, jak i nowoczesną kuchnię powiększy o dodatkowe miejsce.

Na kuchennej wyspie najczęściej lokalizuje się płytę grzewczą, co powiększa strefę gotowania. Mogą się w niej znaleźć także inne sprzęty, jak chłodziarka do wina. Wyspa może pozostać również bez żadnych urządzeń, stając się głównym blatem roboczym kuchni. Ważne jest za to, aby w wyspie kuchennej zadbać o łatwy dostęp do gniazd elektrycznych.

Komfort w funkcjonalnej kuchni to również prawidłowa elektryka

Idealnie urządzona kuchnia musi być wyposażona w dobry osprzęt elektryczny oraz oświetlenie o właściwej funkcji, temperaturze barwowej i mocy.

Osprzęt elektryczny w kuchni

Gniazdka i włączniki najczęściej montuje się na ścianie, między blatem a szafkami wiszącymi, najlepiej pośrodku. Rozwiązania bardziej dyskretne, jak osprzęt elektryczny sytuowany w blacie czy łączniki sensorowe, montowane na meblach są gorzej dostępne. Światło możemy też załączać klaśnięciem w dłonie lub machnięciem ręką przed łącznikiem zbliżeniowym.

Typy i umiejscowienie oświetlenia w kuchni

Do kuchni wybrać należy kilka źródeł światła o różnych funkcjach:

 1. oświetlenie główne pozwala na oświetlenie całej przestrzeni

 2. oświetlenie miejscowe służy tak oświetleniu poszczególnych elementów trójkąta roboczego, jak i całego blatu

 3. oświetlenie ozdobne ma mniejsze znaczenie, jednak późnym wieczorem zwykle wystarcza, by znaleźć potrzebną rzecz

  Lodówka ma własne światło, kuchenka oświetlona jest przez źródła z okapu. Żeby oświetlić zlewozmywak wystarczy powiesić nad nim szafkę, a w jej dnie zamontować taśmę LED, najlepiej osłoniętą listwą podszafkową, która zabezpieczy przed oślepieniem.

  Również blaty oświetlimy źródłami z dna szafek wiszących, ewentualnie oprawami nastropowymi o wąskim kącie rozsyłu (zwłaszcza z tzw. ciemnym światłem).

Wyspa w aneksie kuchennym oświetlona lampą nastropową
Wyspa w aneksie kuchennym oświetlona lampą nastropową

Czy warto zamawiać kuchnię na wymiar?

Zaletą mebli standaryzowanych jest niższa cena. Ale osoby, które lubią gotować, nie powinny oszczędzać na meblach kuchennych, ponieważ te zamówione na wymiar zwiększają funkcjonalność kuchni dając maksymalne dostosowanie do potrzeb użytkowników.

A mała kuchnia może stać się bardziej funkcjonalna dzięki wykorzystaniu każdego centymetra.

O czym trzeba pamiętać, by urządzić funkcjonalną kuchnię

Przy urządzaniu kuchni najpierw zwróć uwagę na to czy osoba, która najczęściej będzie w niej pracować jest prawo czy leworęczna. Osobom praworęcznym zaleca się poruszanie podczas prac w kuchni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, leworęcznym odwrotnie.

Potem zdecyduj gdzie będzie stała kuchenka. Następnie umieszczaj kolejne sprzęty, rozdzielając je blatami. W ten sposób twoja kuchnia zostanie zaplanowana na zasadzie trójkąta roboczego.

Pamiętaj, że:

 1. kuchenka ustawiona w pobliżu szachtu wentylacyjnego korzystnie wpłynie na wydajność wyciągu

 2. lodówka blisko wejścia do kuchni skróci drogę wnoszenia zakupów, a usytuowanie jej w pobliżu miejsca spożywania posiłku pozwoli na wygodne wyjmowanie z niej niezbędnych produktów

Kuchnia z lodówką przy wejściu, kuchenka w półwyspie, szafki wiszące z oświetleniem nastrojowymi
Kuchnia z lodówką przy wejściu, kuchenka w półwyspie, szafki wiszące z oświetleniem nastrojowymi

3. warto by zlew był następnym sprzętem po wyjęciu produktów z lodówki. Duży zlewozmywak pozwala na komfortowe wymycie blachy do pieczenia. Niektóre zlewy posiadają praktyczne akcesoria, które powiększają przestrzeń roboczą

Przestrzeń robocza powiększona o deskę do krojenia zintegrowaną ze zlewozmywakiem Blanco Etagon 700 IF
Przestrzeń robocza powiększona o deskę do krojenia zintegrowaną ze zlewozmywakiem Blanco Etagon 700-IF

 

 1. funkcjonalność poprawią ociekacz, bateria z wyciąganą wylewką i wpuszczany w zlew dozownik płynu do naczyń

 2. odległości w kuchni powinny umożliwiać bezkolizyjne otwierania piekarnika, zmywarki i każdej szafki

 3. wysokość szafek wiszących może być różna, a najbardziej pojemne są te do sufitu.

Wysokość i głębokość szafek wiszących dopasowana do potrzeb domowników
Wysokość i głębokość szafek wiszących dopasowana do potrzeb domowników

Funkcjonalna kuchnia to połączenie ergonomii oraz twoich przyzwyczajeń i potrzeb. Tak w małych pomieszczeniach, jak i w dużych prawidłowe rozplanowanie stref, odległości, oświetlenia i udogodnień zapewni komfort i bezpieczeństwo. Więcej przykładów rozwiązań, z których warto skorzystać by stworzyć dla siebie funkcjonalną kuchnię zobaczysz tu.

Spis treści

Pozostałe wpisy

Aranżacja wnętrza kuchni z salonem

Jak urządzić kuchnię z salonem

W nowych mieszkaniach i domach kuchnia otwarta jest od lat najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Wcześniej nie do pomyślenia było eksponowanie kuchennego rozgardiaszu. Równie niedopuszczalne były snujące

Czytaj więcej »
© 2024 INNA Projekt