Należę do:

Dla kogo jest kuchnia dla seniora

kuchnia dla seniora; debowe blaty kuchni, fronty w dwóch kolorach - ciepło białe i czarne; szafki stojące na blacie są łatwo dostępne

Można się zastanawiać się czy taki tytuł ma sens.

Pomyślmy jednak, że praca w kuchni jest nie tylko oczywistą drogą do przygotowywania zdrowych, domowych potraw, ale też sposobem przyjemnego spędzania czasu i potencjalnym centrum realizowania aktywności towarzyskich.   A to są cele ważne dla każdego.

W dodatku w każdej kuchni nadrzędne są bezpieczeństwo i komfort. I jasne jest, że urządzając kuchnię dla siebie zwracasz uwagę nie tylko na estetykę mebli, ale też starasz się maksymalnie zadbać o swój kręgosłup, kolana i stawy. Tym bardziej jeśli znalazłeś dom, o którym wiesz, że to ten jedyny, ten na zawsze. 

Dlatego oto sprytna podpowiedź jeśli zastanawiasz się jak stworzyć kuchnię, która  niezmiennie będzie Ci służyć przez lata: projektując ją myśl o tym, by …dobrze służyła seniorowi.

Bo o ile nie w każdej kuchni dobrze będzie się czuł senior, o tyle kuchnia w pełni realizująca potrzeby seniora okaże się przyjazna dla osoby w dowolnym wieku.

Jak urządzić kuchnię odporną na upływ czasu

Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygodę i estetykę to otrzymasz kuchnię, która będzie Ci służyć i teraz, i za wiele lat.

W dodatku Twoja kuchnia będzie zrównoważona, ponieważ ponadczasowe rozwiązania przyczyniają się do chronienia zasobów planety.

Dla kogo jest ponadczasowa kuchnia?

Podstawą urządzenia kuchni odpornej na czas jest ergonomia. Warto więc się o nią postarać tak przy urządzaniu kuchni dla rodzica w podeszłym wieku, jak i dla siebie z myślą o przyszłości.

Szczególny nacisk na nią kładziesz więc zarówno wtedy gdy chcesz, by w Twojej kuchni wygodnie pracował także Twój rodzic. Lub gdy pomagasz rodzicom w stworzeniu wygodnej kuchni dla nich samych.

Gdy jesteśmy młodzi to sięganie do górnych szafek, czy nurkowanie po produkty na dolnych półkach nie jest wyzwaniem. Z wiekiem sprawność fizyczna maleje, a źle zaprojektowana strefa kuchenna może wywołać uzasadnione poczucie bezradności, czy wręcz uniemożliwić samodzielne gotowanie

To dlatego nawet gdy urządzamy kuchnię dla siebie, czyli osoby w pełni sprawnej, to warto zadbać o to, by była ona ponadczasowa.

Bo trzeba wiedzieć, że w miarę upływu lat strefa kuchenna może stawać się miejscem mniej przyjaznym czy wręcz zniechęcającym.

Projektowanie kuchni dla osoby starszej

Kuchnia ponadczasowa to taka, która funkcjonalna i ładna jest i teraz, i za 10 czy więcej lat. Zadbanie o ponadczasowość wizualną to temat na inny wpis. Łatwą i pewną drogę do ponadczasowości w sferze funkcjonalnej zapewni bezkompromisowa ergonomia. Bo pogarszanie się wzroku, gorsze możliwości chwytania, mniej siły, słabsza stabilność i zachwiania równowagi to tylko część problemów, którym stawić czoła muszą osoby starsze, które jednakże chcą pozostać samodzielne i niezależne.

A jest mnóstwo sposobów, by komfort i bezpieczeństwo pracy w kuchni zachować bądź przywrócić i spowodować, że na powrót stanie się ona miejscem przyjemnego spędzania czasu.

Kuchnia bezpieczna i sprzyjające efektywnej, wygodnej pracy to cele, w których osiągnięciu pomogą Ci poniższe wskazówki.

Co musisz wziąć pod uwagę gdy chcesz urządzić kuchnię dla seniorów

Trójkąt kuchenny

Zasada trójkąta kuchennego obowiązuje zawsze, ponieważ podporządkowanie się jej w optymalny sposób organizuje codzienne czynności przy przygotowaniu posiłków skracając drogę między poszczególnymi strefami kuchennymi. Dlatego również w domu osoby starszej należy zadbać o prawidłowe rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki.

Więcej informacji na temat trójkąta kuchennego znajdziesz tu.

  • Strefy robocze w kuchni

Uwzględnienia miejsca do przechowywania sprzętów, naczyń i garnków oraz miejsca do magazynowania produktów również nie można pominąć. Do tych celów mogą służyć pojemne szafki – słupki. Idealna będzie też spiżarnia usytuowana najlepiej tuż przy kuchni.

  • Rozmieszczenie kuchennych blatów roboczych

Odpowiednia wielkość i umiejscowienie blatów roboczych rozdzielających poszczególne strefy robocze jest standardem, który trzeba uwzględnić priorytetowo.

  • Dodatkowy blat w kuchni zawsze mile widziany

Dodatkowy blat w postaci funkcjonalnego pomocnika na kółkach z blokadą przyda się zarówno w codziennej pracy przy przyrządzaniu posiłków, jak i dla przewiezienia gotowych potraw w pobliże jadalnianego stołu w trakcie dużej kolacji. A wykonany na wymiar z przepięknego dębu będzie przy tym elegancką i stylową ozdobą strefy dziennej.

niekoniecznie z dębu jak na zdjęciu, ale wygodny w obsłudze pomocnik na kółkach bezpiecznie dowiezie gorące potrawy do jadalni

Jakie blaty w kuchni seniora

Planując blaty należy zwrócić uwagę zwłaszcza na wysokość.

Z wiekiem u większości ludzi zmniejsza się wzrost. Jest to proces naturalny. Utrata centymetrów zaczyna się około 40 roku życia. 40 lat później może to już być około 5cm u kobiet, a ok. 3cm u mężczyzn. A wysokość blatów kuchennych zawsze powinna być dopasowana do wzrostu i potrzeb użytkownika.

Wysokość blatów

Osobom starszym zwykle wygodnie pracuje się przy blacie o wysokości 85cm (dla przypomnienia: wysokością powszechnie uznawaną za optymalną  bez uwzględniania wieku jest 90cm).

kuchnia dla seniora; wygodna wysokość blatu to 85cm; osoby niepełnosprawne preferują wysokość 80-85cm

Wybierając blat chroń oczy przed olśnieniem

Coraz wrażliwsze z wiekiem oczy należy chronić. Z tego powodu bardziej zasadne niż blaty białe oraz blaty z połyskiem są w kuchni zwłaszcza osoby starszej blaty matowe i średnio ciemne. Bo olśnienia zawsze należy unikać, a dynamika światła odbijającego się od powierzchni białych, a zwłaszcza połyskujących szczególnie przykra jest dla osób starszych.

Kiedy blat kuchenny jest bezpieczny

Blaty powinny mieć zaokrąglone krawędzie. Kuchnia jest miejscem, w którym zdarza się dużo wypadków, w tym upadków. Te ostatnie są mniej bolesne i niebezpieczne jeśli zadbamy o likwidację kantów i ostrych krawędzi.

bezpieczny blat ma zaokrąglone krawędzie, stół z litego dębu, stół okrągły rozkładany

Strefa zmywania w ponadczasowej kuchni

Każdy kto zaczyna pracę w kuchni bardzo szybko uczy się zwracać uwagę na wygodę.

Gdzie najlepiej umieścić zlewozmywak

Z wiekiem doceniamy to, że łatwiej jest nosić ciężki garnek z wodą gdy kuchenka jest nie tylko blisko zlewu, ale też gdy te dwa elementy trójkąta kuchennego rozdziela blat. Obecność blatu powoduje, że w razie potrzeby ciężki garnek można odstawić i odpocząć. 

Czyli najlepiej gdy zlewozmywak da się usytuować w blacie po tej samej stronie kuchni co płyta kuchenna lub na blacie obok, czyli umieszczonym pod kątem 90st.. 

Uwaga: *kilka akapitów niżej podajemy rzadko stosowany w Polsce trik, który zmniejsza wysiłek przy noszeniu ciężkiego garnka napełnionego wodą.

Umieszczenie zlewozmywaka i kuchenki naprzeciwko siebie to co prawda tylko 180st. obrotu, ale też potencjalna okazja do rozchlapania wody na podłodze. A tego zawsze należy unikać nie tylko ze względu na więcej pracy przy sprzątaniu, ale też na ryzyko poślizgnięcia się.

A w strefie zmywania jest więcej okazji dla zastosowania ułatwień, które szczególnie doceni osoba starsza (choć i młodsi chętnie z nich skorzystają).

Trzy sposoby żeby uprzyjemnić sobie pracę przy zlewozmywaku

Przy myciu naczyń, a zwłaszcza warzyw czy owoców spędza się w kuchni dużo czasu. Warto dążyć do tego, by tymi czynnościami nie obciążać kręgosłupa, czyli nie pochylać się w trakcie pracy przy zlewie. Inaczej mówiąc ten element trójkąta roboczego  należy zaprojektować szczególnie starannie.

zlewozmywak jest wygodny w obsłudze dla starszej osoby; kuchnia seniora

Wygodną, wyprostowaną pozycję, która umożliwi dłuższą komfortową pracę można uzyskać na dwa sposoby:

  1. Płytki zlew

Zlewozmywaki bardzo różnią się między sobą. Jednym z parametrów jest głębokość. Płytszy zlewozmywak pozwoli na mniejsze pochylenie przy pracy.

  1. Zlewozmywak w podwyższonym blacie, czyli blaty na różnej wysokości

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z płytszego zlewu bardziej wychlapuje się woda zwłaszcza przy baterii dedykowanej do dużego ciśnienia wody.

W INNA Projekt (projektowanie wnętrz Gdańsk) polecamy sposób, o którym mało kto wie: każdy zlew, w tym zwłaszcza te głębsze można zamontować wyżej niż pozostałe blaty w kuchni.

blaty w kuchni na różnej wysokości pozwalają zarówno na wygodne gotowanie i mycie w zlewie jaki i krojenie

3. Zlew farmerski (inaczej zlew typu Belfast)

Zlewozmywak o widocznym froncie umożliwi bardziej wyprostowaną pozycję przy pracy w strefie mokrej.

Czy przy kuchence, czy przy zlewozmywaku typu Belfast warto zachować wyprostowaną sylwetkę

Z jakiego materiału zlew

Kolejną cechą, jaka różni zlewozmywaki jest materiał z którego są wykonane. W tym momencie można byłoby mówić o tym, który zlew jest ładniejszy, ale w kuchni dla starszej osoby ważne jest również to, że niektóre zlewozmywaki lepiej niż inne znoszą sytuację gdy z mokrych rąk coś się wyślizguje i spada. 

Przed skutkami upadku może uchronić sprężystość. Bardziej sprężyste niż inne są zlewozmywaki stalowe

Jaka bateria jest najlepsza do kuchni seniorów

Osoby starsze powinny pracować w kuchni w szczególnie komfortowych warunkach, dlatego bateria w kuchni z której korzystają powinna mieć zarówno wygodny uchwyt, ale też wylewkę o użytecznych funkcjonalnościach, jak nalanie wody również do wysokiego wiadra z mopem. 

Umożliwia to jednootworowa bateria z wyciąganą wylewką lub bateria dwuotworowa z dodatkowym prysznicem. Funkcja wyciąganej wylewki lub dodatkowego wężyka z wylewką prysznicową pozwala ponadto na umycie dużej blachy od piekarnika oraz bezproblemowe opłukanie samego zlewozmywaka.

bateria z wyciąganą wylewką jest najlepsza do kuchni seniorów

* Rzadko spotykanym w Polsce rozwiązaniem jest montaż w pobliżu kuchenki dodatkowej baterii – naściennej baterii do napełniania garnków zimną wodą. Zamontowanie takiej wylewki w okolicy kuchenki powoduje, że znika potrzeba przenoszenia ciężkiego garnka wypełnionego wodą znad zlewu na kuchenkę.

rzadkość w domu: bateria nad kuchenkę służy do wygodnego napełniania wodą ganków bez przenoszenia nad zlewozmywak

W rozmowie poprzedzającej sprecyzowanie potrzeb starszego użytkownika kuchni dobrze jest nie pominąć propozycji zastosowania baterii bezdotykowej, czyli baterii na czujkę.

Urządzanie strefy magazynowania w kuchni starszej osoby

Z wiekiem trudniej jest znajdować produkty i sprzęty w głębokich szafkach. Ubywa sił, zmniejsza się precyzja chwytu. Ale na wszystko jest sposób. W kuchni, w której pracuje starsza osoba podstawą powinny być różnego rodzaju systemy wysuwane.

  • Szuflady

Oczywistym rozwiązaniem jest montaż szuflad, koniecznie z systemem pełnego wysuwu. Idealnie jeśli szuflady wyposażone są także w system wspomagania oraz cichego samodomykania. A w dobrze dobranej wysuwanej szufladzie do dużych obciążeń doskonale przechowywać się będzie ciężkie naczynia, czy wiele kilogramów zapasów.

W kuchni seniorów podstawowym wyposażeniem powinny być szuflady
  • Wysuwane półki i systemy cargo

Dodatkowe ułatwienia to wysuwane półki, gdzie wzbogacenie zwykłej półki o prowadnicę ułatwi dostęp do produktów nawet gdy stoją one na samym końcu głębokiej, 60-centymetrowej szafki. 

Droższym rozwiązaniem, ale za to możliwym do zastosowania przez każdego stolarza są prefabrykowane elementy o tej samej funkcji. 

Wysuwane półki na systemach do dużych obciążeń będą doskonałym sposobem przechowywania oraz łatwego udostępniania ciężkich urządzeń kuchennych jak roboty kuchenne, wolnowary czy maszyny do pieczenia chleba.

wysuwane systemy cargo są potrzebne w kuchni dla starszej osoby

Warte zastosowania są wszelkiego rodzaju systemy cargo, w tym – zwłaszcza w przypadku obszernych szafek – wspomagane elektrycznie

Wysuwająca się zawartość wysokiego słupka powoduje, że nawet najgłębiej schowane drobiazgi są łatwo widoczne i na wyciągnięcie ręki. Systemowe spiżarniane wyposażenie szafek doceniają użytkownicy kuchni bez względu na wiek.

W przypadku osób starszych ważne jest to, że komfortowy dostęp do ciężkich i głęboko schowanych produktów mniej obciąża stawy i kolana.

  • Wygodna szafa z „kieszonkami” 

Zamiast wysuwanych półek dostęp do zawartości głębokich szafek- słupków ułatwi podział głębokiej szafki na płytsze półki plus „kieszonki” na frontach.

  • Systemy narożne uchronią przed „nurkowaniem” w szafkach

Wyjmowanie produktów z kuchennego narożnika nie będzie zmorą jeśli wyposaży się go w jedno z rozwiązań systemowych. I nie warto na tym oszczędzać. 

Bo o ile osoba dwudziestoparoletnia może z powodzeniem od czasu do czasu „zanurkować” w narożną szafkę, w której są tylko półki, o tyle dla kogoś starszego produkty umieszczone na półce głęboko, a zwłaszcza nisko stają się kompletnie niedostępne. 

Dlatego w kuchni, z której korzysta starsza osoba system magic corner, półki typu „le mans” (czyli półki w kształcie „nerki”) lub nawet obrotnica (najmniej pojemna z systemów do szafek narożnych) są koniecznością.

przydatne systemy narożne powodują, że jest bardziej bezpiecznie

Jak zwiększyć dostępność w kuchni dla seniorów

W przestrzeni, w której gotują starsze osoby szczególną uwagę należy zwrócić na takie rozwiązania, które umożliwiają pełną samodzielność, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa.

  • Szafki kuchenne stojące na blacie to dobre rozwiązanie

Obecność szafek wiszących zachęca do wspinania się na taboret, aby sięgnąć po coś z górnej półki. Istnieje jednak sposób aby uniknąć narażania użytkownika kuchni na ryzyko upadku podczas sięgania do wysoko zawieszonych szafek.

Najlepiej, aby w kuchni używanej przez starszą osobę nie było wcale szafek wiszących. Aby pomieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia, zamiast wieszać je wysoko, można umieścić szafki niżej, bezpośrednio na blacie 

Szafka stojąca na blacie umożliwia wygodne sięganie po potrzebne rzeczy; Antypoślizgowe powierzchnie; kuchnia dla seniora; architektura senioralna

Warto by front rozwieralny zaczynał się wówczas wyżej i był poprzedzony szufladką. Dzięki temu przy otwieraniu frontu nie strąci się drobiazgów stawianych na blacie przed nim. 

W INNA Projekt chętnie stosujemy w takim przypadku tak zwane szufladki na suchych prowadnicach, czyli te najbardziej tradycyjne, drewniane (najchętniej przepiękne, łączone na jaskółczy ogon), w formie skrzyneczek wsuwanych we wnękę lub prowadzonych na drewnianej kantówce. Taki element można łatwo całkowicie wyjąć, przenieść i wygodnie przejrzeć jego zawartość na przykład komfortowo przy oknie.

dodatkowa szuflada; oświetlenie na czujkę wewnątrz witrynki samo się wyłączy; kuchnia dla seniora
tani remont kuchni to zachowanie wielu elementów starego wystroju

Lokalizowanie produktów we wnętrzach szafek ułatwi podświetlenie ich wnętrza taśmami LED.

  • Sprzęt AGD do zabudowy w słupku 

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie w połączeniu z wygodą to idealnie by piekarnik w kuchni, z której korzystają również osoby w podeszłym wieku był umieszczony nie pod kuchenką lecz w słupku. Piekarnik w słupku uchroni przed koniecznością przykucania, bądź schylania się. 

Bo oprócz obciążania stawów kolanowych i kręgosłupa warto uchronić seniora przed zawrotami głowy związanymi z podnoszeniem się do pozycji wyprostowanej. 

Tak samo zadbać o usytuowanie wyżej należy w przypadku mikrofali. Również kawiarka dobrze by umiejscowiona była wyżej, w sposób łatwo dostępny i bezpieczny.

Sprytne ułatwienia w kuchni starszej osoby

Życie składa się z drobiazgów, więc i w kuchni dobrze jest skorzystać z wartości jakiej mogą przysporzyć.

Tradycyjne kuchenki gazowe czy kuchnie indukcyjne – zwróć uwagę na dobre oznaczenia

Osoby starsze lub mające problem z precyzją ruchu bądź ze wzrokiem preferują kuchenki z pokrętłami. Pokrętła występują prawie zawsze w kuchenkach gazowych, jednak starszego użytkownika kuchni warto przekonać do bezpieczniejszej kuchenki indukcyjnej. Niektóre płyty indukcyjne sterowane są pokrętłami.

Jeśli jednak kuchnia indukcyjna lub płyta ceramiczna ma sterowanie sensorowe to dobrze jest zwrócić uwagę na to, by sensory były dobrze widoczne i wygodnie usytuowane. Dyskretne, nieczytelne wyświetlacze to zupełne przeciwieństwo potrzeb osób starszych w kuchni. Sprzęt AGD powinien być oznaczony czytelnymi i dużymi symbolami. 

Idealnie jeśli kuchenka elektryczna wyposażona byłaby w możliwość nastawienia alarmu czasowego tak, by przenikliwy dźwięk przypomniał o zakończeniu gotowania.

Wygodne meble kuchenne

Każdy kto spędza dużo czasu w kuchni dobrze wie, że czasem człowiek marzy tylko o tym żeby choć na chwilę usiąść i odpocząć. Osoba starsza męczy się szybciej. 

Dlatego warto zadbać o to, by część blatu roboczego umożliwiała pracę w pozycji siedzącej. Potrzebny wówczas będzie również niski hoker

Przy wysokości blatu roboczego 85cm wysokość hokera około 65cm umożliwi pracę przy blacie w pozycji siedzącej. A najlepiej, by taki taboret miał regulowaną wysokość. Ponadto powinien być stabilny, ale nie na tyle ciężki, by utrudniać jego przemieszczanie.

Jakie uchwyty do kuchni starszej osoby

Efektowność to nie jest priorytet w kuchni, w której gotuje starsza osoba. Dlatego w zakresie uchwytów i gałek nie warto się nią kierować. Te elementy powinny być przede wszystkim wygodne, praktyczne, dobrze widoczne i zapewniające pewny chwyt.

Uchwyty krawędziowe, zwłaszcza pomalowane na kolor frontów są wprawdzie subtelne i minimalistyczne, często tak dyskretne, że niemal niewidoczne, ale zwykle nie są to cechy ważne dla osoby, która raczej ceni sobie pewność i wygodę.

W kuchni ponadczasowej lepiej również unikać uchwytów frezowanych, czyli zintegrowanych z frontem, a także uchwytów wpuszczanych.

Senior prawdopodobnie bardziej doceni ergonomiczne uchwyty łukowe lub ewentualnie relingowe (byle bez wystających lub ostrych elementów) na dwóch słupkach, najlepiej wyższych. Lepiej również, by uchwyty były dobrze widoczne i łatwe do czyszczenia.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że w przypadku urządzania kuchni dla starszego rodzica nie należy pominąć podstawowej kwestii, to jest rozmowy z samym użytkownikiem kuchni. Wówczas może się okazać, że konkretna osoba przedkłada dyskrecję ponad wygodę i jednak wybrałaby uchwyty frezowane, albo tip-on, a nie wygodniejsze łukowe. 

Podmiotowość użytkownika kuchni jest nadrzędnym aspektem projektowania każdej kuchni

Jaka podłoga jest najlepsza do kuchni seniora

  • Podłoga w kuchni nie powinna być błyszcząca

Przy okazji wskazówek dotyczących strefy mokrej w kuchni warto przypomnieć, że ryzyko upadków jest mniejsze na podłodze, która nie jest połyskliwa. Zwłaszcza rozlana na podłodze woda – o co w kuchni nietrudno – bywa przyczyną upadków. Pełny połysk podłogowych płytek kuchennych to zaprzeczenie bezpieczeństwa.

  • Lepiej unikać zbyt wzorzystej podłogi

Pamiętać należy też o tym, by podłoga w kuchni, z której korzysta starsza osoba nie była zbyt wzorzysta. Dzięki spokojniejszej podłodze oczy będą się mniej męczyły. Również sprzątanie jest łatwiejsze jeśli nie trzeba przesadnie wytężać wzroku.

  • Spokojne kolory podłogi to ulga dla oczu

Podłoga w kuchni to zwykle duża płaszczyzna koloru. Dlatego warto zadbać, by jej barwa nie męczyła. Kolor podłogi nie powinien być ani zbyt ciemny (bo trudniej coś znaleźć na ciemnej podłodze), ani zbyt jasny (żeby nie zmuszał do mrużenia oczu w celu ich ochrony przed olśnieniem).

Oświetlenie w kuchni starszej osoby

Około 40 roku życia zaczynają być zauważalne problemy ze wzrokiem. Dlatego należy dołożyć starań, by jak najwięcej miejsc w kuchni było dobrze oświetlonych światłem padającym z okien oraz by miało możliwość doświetlenia. Dbałość o jak najlepsze doświetlenie światłem naturalnym to kolejny standard zrównoważonego projektowania.

A światło sztuczne dobrze jest dodatkowo wzbogacić o ściemniacze, dzięki którym natężenie światła można regulować dopasowując do aktualnych potrzeb. Aby zastosować ściemniacz warto przewymiarować źródło światła i w razie potrzeby ściemniać je do pożądanego poziomu.

Funkcjonalnie urządzona kuchnia dla osoby starszej powinna uwzględniać trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:

  1. Oświetlenie ogólne – umieszczone na suficie, silne światło rozproszone, którego używamy do oświetlenia całej przestrzeni kuchni

  2. Oświetlenie robocze – jeśli w kuchni dla seniora pojawią się niskie szafki wiszące lub półki to w ich dnach można zamontować taśmy LED, które dobrze oświetlą miejsce pracy na blacie roboczym. Idealne będą zwłaszcza taśmy LED załączane na czujkę ruchu.

Jeśli rezygnujemy z szafek wiszących to oświetlenie blatów można uzyskać za pomocą nastropowych lamp o wąskim kącie rozsyłu światła. 

W INNA Projekt dodatkowo zalecamy stosowanie tak zwanego „ciemnego światła”, czyli opraw oświetleniowych, które dzięki czarnym odbłyśnikom ograniczają efekt olśnienia oświetlając samą powierzchnię blatu.

Oświetlenie ozdobne – oświetlenie na przykład wewnątrz przeszklonych witryn, które pełni jednak nie tylko funkcję ozdobną, ale pozostawione zapalone na noc dyskretnie wspiera gdy w środku nocy potrzebne jest skorzystanie z kuchni choćby by nalać szklankę wody.

Warto też zadbać o oświetlenie dodatkowe, jak wspomniane wyżej punkty oświetleniowe we wnętrzach szafek, a także rozważyć montaż czujek ruchu, które automatycznie włączą światło. To ostatnie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nocy, ponieważ wyręczy z konieczności szukania po omacku włącznika światła.

Należy również upewnić się, że włączniki światła są wygodne, widoczne i łatwo dostępne.

Zrównoważona kuchnia, czyli jak oszczędzić na remoncie kuchni

Istnieją sposoby na to, by remont kuchni był mniej  kosztowny. I tak…

  • dopasowanie się do istniejącej instalacji elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej,

  • zachowanie płytek na ścianach i podłogach oraz…

  • wykorzystanie wciąż dobrze funkcjonujących sprzętów AGD

… nie tylko przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa starszej osoby, ale  pozwoli na znaczące oszczędności. Dodatkowy walor takiego rozwiązania to efekt zrównoważonej kuchni , w której zachowuje się jak najwięcej nadal dobrze funkcjonujących elementów dotychczasowego wystroju.

Jakie kolory w zdrowej kuchni

Stonowane kolory frontów kuchennych mniej męczą oko, dlatego należy unikać zarówno kolorów jasnych, zwłaszcza olśniewających lub połyskliwych, ale też absolutnie bardzo ciemnych, które przestrzeni kuchennej odbierają światło.

Jeżeli trudno jest podjąć decyzję co do koloru można postawić na fronty z naturalnego drewna. To zawsze dobre rozwiązanie.

Ponadto dobrze, by kolor blatu był w innym odcieniu niż szafki. Takie zróżnicowanie osobie o słabszym wzroku ułatwi orientację w przestrzeni.

Warto ułatwiać sobie życie

Oto kilka dodatkowych podpowiedzi, które mogą spowodować, że starszym osobom wygodniej będzie przygotowywać posiłki, a praca będzie mniej uciążliwa i bardziej bezpieczna:

  • przy wyjmowaniu kilku talerzy równocześnie pomóc sobie można sobie korzystając z chwytaków do talerzy. To łatwo dostępne wyposażenie szuflad czy półek zmniejsza ryzyko przy przenoszeniu zastawy stołowej

  • dobrym rozwiązaniem jest koszyczek na chemię kuchenną, który łatwo wyjąć i przenieść w potrzebne miejsce 

  • każdą kuchnię, w tym tę używaną przez osobę starszą dobrze jest wyposażyć w czujniki dymu i wycieku wody (czujnik zalania)

Po prostu bezpieczeństwo i wygoda

Ponieważ wraz z upływem czasu zmieniają się nasze potrzeby to również  przestrzeń w której funkcjonujemy powinna za nimi nadążać.

Przy urządzaniu kuchni dla starszej osoby kluczowe jest zadbanie nie tylko o to, by była ona dostosowana do upodobań użytkownika, ale też uwzględniała jego niechęci oraz konkretne potrzeby. Realizacja tych postulatów ma podstawowe znaczenie dla budowania jego poczucia bezpieczeństwa.

Dobrze urządzona kuchnia ogranicza konieczność schylania się, podnoszenia ciężkich produktów, sięgania wysoko i daleko, a także ogranicza ilość upadków czy stłuczeń.

To oznacza, że kuchenne triki, które uprzyjemnią pracę w kuchni osobie starszej w większości świetnie sprawdzają się również w kuchniach dla osób, które przy urządzaniu przestrzeni do gotowania po prostu priorytetowo traktują wygodę i bezpieczeństwo.

Zdjęcia: Karol Stańczak, Herbeau,  INNA Projekt

Picture of Magdalena Kozieł - Krzyżanowska

Magdalena Kozieł - Krzyżanowska

Od 1998 roku projektuje wnętrza domów i mieszkań. Członkini Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Pracuje w oparciu o design thinking i dekalog D. Rahmsa. Propagatorka zrównoważonego projektowania i naturalnych materiałów stale współpracująca z rzemieślnikami z Kaszub i Polski. W pracy poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadając na potrzeby użytkownika pozostają przyjazne dla środowiska, ponadczasowe i trwałe.

Spis treści

Pozostałe wpisy

© 2024 INNA Projekt